Pompy ciepła w 2024 roku znów zaczną się opłacać

Pompy ciepła w 2024

Obawa przed dużymi wzrostami cen energii elektrycznej skutecznie tłumi popyt na pompy ciepła. Już teraz ogrzewanie budynku w ten sposób nie wypada zbyt atrakcyjnie, a wszyscy obawiają się jeszcze pogorszenia sytuacji. Czy jednak są to słuszne przypuszczenia? Faktycznie nadchodzą poważne zmiany w Unii Europejskiej, ale ich skutek będzie odwrotny od powszechnie występujących obaw. Sprawdź, czy pompy ciepła znów zaczną się opłacać w 2024 roku.

Czy prąd będzie jeszcze droższy?

PORT PC, czyli Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, ogłosiła ciekawą informację. Zgodnie z przeprowadzoną analizą ceny energii elektrycznej w 2024 roku nie powinny wzrosnąć, natomiast możliwy jest ich spadek. Oczywiście chodzi tu o wartości poza limitem 3 000 kWh, jednak oznacza to stabilizację na rynku energetycznym. Na podstawie podobnych analiz Unia Europejska zaleca wycofywanie się z zamrożeń cen prądu w poszczególnych państwach.

Jest to istotna informacja dla posiadaczy pomp ciepła, dla których wprowadzony limit 3 000 kWh był zdecydowanie zbyt niski. Z drugiej strony, wzrosty cen w poprzednich latach były na tyle wysokie, że pompy nadal pozostają jednym z droższych sposobów na pozyskiwanie ciepła.

Na ratunek pompom ciepła: ETS2

Dla Unii Europejskiej rozwój fotowoltaiki i pomp ciepła pozostaje kluczowym sposobem na zapobieganie zmianom klimatycznym. Dlatego najważniejsi politycy podtrzymują zdanie, że w ciągu dwóch lat w każdym domu powinna być dostępna zielona energia, a pompa ciepła będzie podstawowym sposobem ogrzewania budynków.

Jednocześnie trwa odchodzenie od paliw kopalnych, w tym także gazu ziemnego. To właśnie w tym zakresie zostaje wprowadzony program ETS2. Do 2027 pewny jest duży wzrost cen paliw kopalnych wskutek stopniowego uwolnienia podatku od emisji CO2 do atmosfery. Trzy lata później ma nastąpić pełne uwolnienie ETS2, co po raz kolejny wywinduje ceny tych paliw.

W najbliższej przyszłości ceny energii elektrycznej wydają się być bardzo stabilne i mogą nawet się zmniejszać. Tymczasem olej opałowy, gaz ziemny oraz węgiel będą dynamicznie rosnąć.

Czy pompy ciepła w 2024 roku będą się opłacać?

Zgodnie z wyliczeniami PORT PC, pompy ciepła jako główne źródło ogrzewania są opłacalne, gdy stosunek cen prądu do alternatywnych paliw wynosi 2:1. Aktualnie w Polsce wskaźnik ten wynosi aż 4:1, co oznacza większą opłacalność kotłów na olej czy węgiel. Jednak w ciągu kilku kolejnych lat oczekuje się spadku wskaźnika do wartości 2,5:1. Już w takiej sytuacji instalacja pompy ciepła okaże się dobrym rozwiązaniem.

Za zmianą sposobu ogrzewania na pompy ciepła przemawiają także liczne dofinansowania z programów krajowych i lokalnych. Jednocześnie zakaz użytkowania starych pieców na węgiel wymusza zmiany w wielu polskich domach. Biorąc pod uwagę te wszystkie okoliczności, boom na pompy ciepła powinien wrócić w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy.

Share