Rekuperacja

ODZYSKIWANIE CIEPŁA

Rekuperacja czyli
wentylacja mechaniczna

REKUPERACJA

Każdy nowoczesny, energooszczędny budynek jest bardzo szczelny. Aby dostarczyć świeże powietrze do wewnątrz, należy zastosować wentylację mechaniczną, czyli rekuperację. Powietrze które jest zasysane do budynku oraz odprowadzane na zewnątrz przechodzi przez rekuperator (wymiennik ciepła) i rozprowadzane jest po budynku specjalnie skonstruowanymi elastycznymi przewodami ukrytymi w stropie lub suficie podwieszanym.

Centralę do rekuperacji instaluje się z reguły w pomieszczeniu gospodarczym i nie zajmuje ona wiele miejsca. W rekuperatorze znajdują się filtry, powietrze jest zatem czyste, pozbawione pyłów, bakterii i alergenów. Ma także optymalną wilgotność bez względu na pomieszczenie i porę roku.

Rekuperator zapewnia odzyskiwanie ciepła z odprowadzanego powietrza. Źródłem tego ciepła jest wszystko, co znajduje się w budynku i ma temperaturę wyższą niż powietrze. System taki nie zastępuje wprawdzie ogrzewania, ale znacząco obniża zapotrzebowanie na ciepło. Pozwala to na obniżenie rachunków oraz poprawę jakości wdychanego powietrza.

rekuperacja