Blog

Rodzaje pomp ciepła: jaki typ wybrać do swojego domu?Pompy ciepła

Rodzaje pomp ciepła: jaki typ wybrać do swojego domu?

Powietrzna pompa ciepła jest najbardziej ekologicznym sposobem ogrzewania. Dlatego też zyskuje duże wsparcie w całej Unii Europejskiej czy w Chinach. Badania i rozwój tej technologii spowodował, że do wyboru są dziś różne rodzaje pomp ciepła. Trudno powiedzieć, który z typów jest najlepszy: każdy ma swoje zalety i wady. Dlatego też przed wyborem warto zapoznać się z podziałem tych urządzeń i ich ogólną charakterystyką.

Read more
basen całoroczny zgodnie z prawemBaseny

Jak zbudować basen całoroczny zgodnie z prawem?

Coraz więcej osób w Polsce decyduje się na posiadanie własnego basenu. Wybór miejsca pod murowane kąpielisko nie jest jednak prosty. Do tego często pojawiają się wątpliwości, czy takie przedsięwzięcie będzie zgodne z obowiązującymi przepisami prawnymi i budowlanymi. Uchybienia w tym zakresie grożą wysokimi karami oraz nakazem rozebrania całej konstrukcji. Jak zatem podejść do budowy basenu, by był on w pełni zgodny z prawem?

Read more
jak działa pompa ciepłaPompy ciepła

Jak działa pompa ciepła

Nowoczesne pompy ciepła posiadają sprawność na poziomie 400-500%. Wskaźnik ten jest kilkukrotnie większy niż w przypadku kotłów gazowych czy na węgiel. Co więcej, sprawność powyżej 100% zdaje się przeczyć prawom fizyki. Czy pompa ciepła faktycznie generuje darmową energię? Poznaj tajemnicę tego urządzenia, a dowiesz się, z czego wynika tak duża popularność tego źródła ciepła.

Read more
Jak prawidłowo dobrać pompę do basenu?Baseny

Jak prawidłowo dobrać pompę do basenu?

Szybka kąpiel w basenie to doskonały sposób na ochłodzenie w gorące dni. Jest to też świetny
pomysł na aktywne spędzenie wolnego czasu. Z tych powodów warto zadbać, by woda w środku
zawsze była czysta. Jak to zrobić? Najlepiej zacząć od wybrania optymalnej pompy basenowej.
Sprawdź, który typ sprawdzi się w Twoim basenie. Dowiesz się także, jak dobrać najlepszą moc do
swoich potrzeb.

Read more
Rekuperacja a ogrzewanie budynku: czy można to połączyć?Pompy ciepła

Rekuperacja a ogrzewanie budynku: czy można to połączyć?

Synergia to połączenie działania dwóch systemów, które daje lepsze rezultaty, niż działanie obu systemów osobno. O takim zjawisku można mówić w przypadku połączenia rekuperacji oraz systemu grzewczego. Najlepiej z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła współpracuje pompa ciepła. Dlaczego tak jest i jak to wykorzystać na swoją korzyść? O tym więcej przeczytasz poniżej.

Read more
Rekuperacja a ogrzewanie budynkuIzolacja

Zalety i wady celulozy jako ocieplenia wdmuchiwanego

Wciąż najbardziej popularnym materiałem ociepleniowym jest styropian: spienione tworzywo sztuczne. Alternatywą dotychczas była głównie wełna mineralna, do której wytworzenia potrzebne są ogromne temperatury powyżej 1000°C. Proces ten jest przez to bardzo energochłonny, a przez to nieprzyjazny środowisku. Na szczęście w przypadku izolacji wdmuchiwanej wykorzystuje się ekologiczną celulozę. Co to za materiał i dlaczego może być ono rozwiązaniem przyszłości? Sprawdź sam!

Read more
Na jakim etapie budowy warto pomyśleć o instalacji klimatyzacji?Klimatyzacja

Na jakim etapie budowy myśleć o instalacji klimatyzacji?

Myśląc o klimatyzacji, większość osób widzi w głowie jednostkę wewnętrzną montowaną na ścianie i/lub zewnętrzną, stojącą swobodnie na dworze. Przy instalacji tego typu rozwiązań wystarczy doprowadzić instalację elektryczną oraz kanały powietrzne. Dlatego też łatwo dojść do wniosku, że zakup i montaż klimatyzacji można zostawić na okres wykończenia nowo powstającego budynku. Jest to jednak duży błąd. Dlaczego? O tym dowiesz się w tym artykule.

Read more
Sprzedaż pomp ciepła w PolscePompy ciepła

Jak zmienia się ogrzewanie domów jednorodzinnych w Niemczech

Europa od dziesiątek lat przechodzi głębokie przemiany w zakresie energetyki. Transformacja dotyka nie tylko wielkie elektrownie, ale sięga też do milionów domów jednorodzinnych. Przykładem tego typu przemian są nasi zachodni sąsiedzi, gdzie piece węglowe i gazowe coraz szybciej ustępują miejsca nowoczesnym pompom ciepła. Czy i w Polsce taki trend utrzyma się przez kolejne lata?

Read more
Pompy ciepła w 2024Pompy ciepła

Pompy ciepła w 2024 roku znów zaczną się opłacać

Obawa przed dużymi wzrostami cen energii elektrycznej skutecznie tłumi popyt na pompy ciepła. Już teraz ogrzewanie budynku w ten sposób nie wypada zbyt atrakcyjnie, a wszyscy obawiają się jeszcze pogorszenia sytuacji. Czy jednak są to słuszne przypuszczenia? Faktycznie nadchodzą poważne zmiany w Unii Europejskiej, ale ich skutek będzie odwrotny od powszechnie występujących obaw. Sprawdź, czy pompy ciepła znów zaczną się opłacać w 2024 roku.

Read more
Trendy w docieplaniu budynków w 2024 rokuIzolacja

Trendy w budowlance 2024. Dowiedz się jak ocieplić dom!

Technologia budowy domów jednorodzinnych dynamicznie się zmieniała w ostatnich dekadach. Szczególnie duży nacisk został położony na ocieplenie budynku. Obok stosowanych od lat metod pojawiły się zupełnie nowe materiały, o lepszych właściwościach izolacyjnych. Ich rozpowszechnianie się doprowadziło do zmniejszenia cen, a tym samym, większej dostępności. Z tego powodu aktualnie docieplenie domu wykonuje się zupełnie inaczej, niż dwadzieścia lat temu. Jakie są aktualne trendy? Sprawdź!

Read more
Ile kosztuje pompa ciepłaPompy ciepła

Ile kosztuje pompa ciepła

Choć ogrzewanie za pomocą pomp ciepła nie jest już tak popularne, jak jeszcze kilka lat temu, nadal jest to bardzo dobra alternatywa dla kotłów czy pieców na paliwa stałe. W długim okresie taki zakup przynosi korzyści ekonomiczne i ekologiczne, jednak sama instalacja wymaga sporych nakładów finansowych. Ile kosztuje pompa ciepła? Sprawdź, za co trzeba zapłacić i od czego zależy wysokość poniesionych inwestycji.

Read more