Dlaczego warto wybrać izolację wdmuchiwaną?

izolacja wdmuchiwana

Odpowiednia izolacja budynku ma bardzo duże przełożenie na koszty ogrzewania. Jednak nie jest to jedyna funkcja docieplenia: zabezpiecza ono lepiej przed wilgocią, a także stanowi zaporę akustyczną, szczególnie wyciszając hałas deszczu czy gradu spadającego na dach. Standardowe materiały ociepleniowe wymagają jednak demontażu części poddasza i dużych prac remontowych. Na szczęście jest też metoda wdmuchiwania izolacji. Sprawdź, dlaczego warto z niej skorzystać.

Na czym polega metoda wdmuchiwania izolacji

W przypadku izolacji wdmuchiwanej wykorzystuje się najczęściej wełnę mineralną lub włókna celulozowe w postaci granulatu. Może to być jednak też pianka dwuskładnikowa. Wybrany materiał izolacyjny umieszczany jest w zbiorniku agregatu, a następnie, pod wysokim ciśnieniem, wdmuchiwany przez długi wąż w miejsce docelowe. Umożliwia to łatwy dostęp do trudno dostępnych miejsc: zamiast rozbierać sufit na poddaszu, wystarczy wykonać kilka otworów technologicznych, przez które zostanie wsunięty wąż z agregatu.

Korzyści ze stosowania izolacji wdmuchiwanej

Dlaczego warto korzystać z tej metody ocieplenia poddaszy, ścian oraz innych, trudno dostępnych miejsc? Przemawia za tym wiele zalet izolacji wdmuchiwanej:

  • Prace można prowadzić przez cały rok, niezależnie od pogody.
  • Nie trzeba rozbierać poddasza ani szykować się do dużego remontu. Wystarczy wykonać kilka otworów technologicznych w mało widocznych miejscach, które zostaną naprawione po zakończeniu prac.
  • Brak dodatkowych prac przekłada się na szybkość wykonania docieplenia. W większości przypadków ekipa przyjeżdża na jeden dzień.
  • Wdmuchiwany granulat dokładnie wypełnia całą przestrzeń, docierając nawet do trudno dostępnych ustępów, wnęk czy zasłoniętych przestrzeni.
  • Wykorzystuje się cały materiał izolacyjny. Po dociepleniu nie pozostają żadne docinki, resztki ani odpady. Przekłada się to na niższy koszt materiałów do ocieplenia.
  • Nie musisz też kupować wełny mineralnej przed rozpoczęciem prac. Ekipa budowlana będzie miała ze sobą worki z gotowym granulatem.
  • Duży wybór materiałów izolacyjnych, które możesz wybrać do swojego poddasza.

Izolacja wdmuchiwana cieszy się rosnącą popularnością ze względów praktycznych. Po zamówieniu takiej usługi, pracownicy przyjeżdżają na kilka godzin, by wykonać wszystkie potrzebne zadania. Nie musisz się przygotowywać na ich wyjazd, a po wszystkim nie pozostaniesz z całym pomieszczeniem do wysprzątania – najwięcej kurzu generuje wykonanie i zatkanie otworów technologicznych.

Kiedy najczęściej korzysta się z takiego rozwiązania?

Metodą wdmuchiwania wykonuje się najczęściej docieplenia poddasza. Jednak sposób ten sprawdzi się także w przypadku niewielkich przestrzeni, które trzeba wypełnić materiałem izolacyjnym. Może to być dziura po wyjedzonym przez myszy styropianie w ścianie, zimna ściana po wymianie okien czy docieplenie ściany działowej, obok której założyłeś nieogrzewaną spiżarnię.

Jeśli skarżysz się na wysokie rachunki za ogrzewanie, warto sprawdzić, czy wszystkie ściany i poddasze są dobrze zaizolowane termicznie. Być może w jakimś miejscu do domu przedostaje się zimno – wtedy wystarczy wezwać fachowców od izolacji wdmuchiwanej – firmę Rekuwent, a my wykonamy docieplenie w ciągu jednego dnia!

Share