
Rekuperacja, znana także jako wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, to system, który zwykle kojarzymy z etapem budowy nowego domu. Nic bardziej mylnego – choć jej montaż w już istniejącym obiekcie wymaga sporego remontu, w wielu przypadkach może przynieść znaczące korzyści. Przykładem może być tu montaż rekuperacji w starym budownictwie, gdzie okazuje się ona niezwykle opłacalną inwestycją. Dlaczego? Wyjaśniamy.
Rekuperacja to system, którego działanie opiera się na wprowadzaniu świeżego powietrza do domu, przy równoczesnym odzyskiwaniu ciepła. To skuteczne rozwiązanie, które poprawia jakość powietrza, równocześnie ograniczając koszty związane z jego ogrzewaniem. I choć zazwyczaj na montaż takiego systemu decydujemy się na etapie projektowania i budowy domu, jest równie skuteczny w przypadku starszego budownictwa. Pozwoli nam ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem domu, równocześnie zapewniając dobrą wentylację pomieszczeń oraz podnosząc w nich jakość powietrza, eliminując nieprzyjemne zapachy, a także ograniczając ilość alergenów i kurzu. Dlaczego jeszcze warto zamontować rekuperację w kilkudziesięcioletnim domu?
Rekuperacja w starym domu – dlaczego warto?
Kluczowym argumentem przemawiającym za montażem rekuperacji w starym budownictwie jest, dokładnie tak samo, jak w przypadku nowych obiektów, możliwość poprawy jakości powietrza. W starszych budynkach ma to jednak znaczenie szczególne, ponieważ często borykają się one z problemami z wentylacją, co sprzyja gromadzeniu w ich wnętrzach zanieczyszczeń, kurzu, alergenów i wielu innych, szkodliwych substancji. Montaż rekuperacji pozwala wyeliminować ten problem, co może przełożyć się na poprawę zdrowia domowników. Kolejną wartością, którą wnosi montaż wentylacji mechanicznej w starym domu, jest możliwość odzyskiwania ciepła z zużytego powietrza do tego, świeżo wprowadzanego. Pozwala to odpowiednio wietrzyć pomieszczenia, równocześnie ograniczając koszty ich ogrzewania. Częstym problemem w starszych budynkach jest także wilgoć, która prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów. Jej wyeliminowanie wspiera posiadanie wentylacji mechanicznej, która efektywnie wymienia powietrze. To nie wszystko – rekuperacja to także ograniczenie konieczności klasycznego wietrzenia pomieszczeń i wprowadzanych wraz z nim zanieczyszczeń z dworu. Dodatkowo tego rodzaju inwestycja może być skutecznym sposobem na podniesienie wartości obiektu – chociażby w przypadku planowanej w przyszłości sprzedaży.
Montaż rekuperacji w starym domu – na co zwrócić uwagę?
Wybór systemu rekuperacji do starszego budownictwa wiąże się z koniecznością szczególnego podejścia. Na co należy zwrócić uwagę? Przede wszystkim na stan budynku oraz warunki techniczne. Zanim rozpoczniemy inwestycję musimy przeanalizować konstrukcję domu, ze szczególnym naciskiem na jego termiczną izolację. Warto także omówić z ekspertami sposób montażu rekuperacji – wybierając bardziej optymalny – np. pod sufitami podwieszanymi lub w wylewkach oraz miejsce montażu rekuperatora, które w przypadku starszego domu może okazać się kluczowe.
Myślisz o montażu systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w starym budownictwie? Skontaktuj się z nami – pomożemy Ci wybrać rozwiązanie optymalne dla Twojego obiektu.