Rekuperacja dla zdrowia domowników

rekuperacja

Rekuperacja to rozwiązanie, które znacząco zyskało na popularności w ostatnich latach, stając się niemalże standardem w nowym budownictwie. Nic dziwnego – jej posiadanie przynosi wymierne korzyści finansowe poprzez ograniczanie strat ciepła. To jednak nie jedyny powód, dla którego decydujemy się na montaż rekuperacji – nie bez znaczenia jest również jej ogromny wpływ na nasze zdrowie.  

Rekuperacja to system mechanicznego odzyskiwania ciepła z powietrza, które wywiewane jest z obiektu, a później wykorzystywania go do ogrzania świeżego – wprowadzanego z dworu. Umożliwia on skuteczną wymianę powietrza z wewnątrz budynku na to świeże, nie generując przy tym strat ciepła, co pozwala ograniczyć koszty ogrzewania. Coraz częściej prócz zalet ekonomicznych tego rozwiązania dostrzegamy jednak także liczne korzyści, które wnosi dla naszego zdrowia. Dlaczego warto mieć rekuperację? Wyjaśniamy. 

Rekuperacja a jakość powietrza

Eksperci są zgodni: rekuperacja stanowi jeden z najskuteczniejszych systemów poprawy jakości powietrza w domach. Usuwa z niego szkodliwe substancje, jak pyłki, kurz czy wilgoć – jest więc nieoceniona w pomieszczeniach, w których mieszkają małe dzieci czy osoby o obniżonej odporności, zapewniając im dostęp do wysokiej jakości powietrza. Równocześnie rekuperacja sprawdza się wszędzie tam, gdzie przestrzeń szczególnie jest narażona na kontakt z zanieczyszczeniami, jak chociażby dym papierosowy. To także niezwykle skuteczne rozwiązanie w walce z alergiami i astmą – rekuperacja stale wymienia powietrze, ograniczając gromadzenie się w nim kurzu czy roztoczy, które stanowią główne przyczyny alergii. Dodatkowo eliminuje z niego elementy, które mogą wywoływać reakcje alergiczne – np. pyłki roślin. To nie wszystko – system rekuperacji skutecznie usuwa także nadmiar dwutlenku węgla, co ogranicza rozwój wspomnianych już alergii, ale także chorób układu oddechowego. Wszystko to przekłada się na złagodzenie ich objawów, podnosząc komfort życia domowników. 

Rekuperacja a smog

Kolejnym, istotnym z punktu widzenia zdrowia, zastosowaniem rekuperacji jest jej realne wsparcie w walce ze smogiem. Wybierając urządzenie o odpowiednich systemach filtracji możemy ograniczyć w powietrzu ilość cząsteczek PM10, które stanowią składnik smogu i dostają się do wnętrza z dworu, podczas wietrzenia. Systemy rekuperacji zatrzymują je, podnosząc tym  samym jakość powietrza w domu. 

Rekuperacja a wilgoć

Z jakością powietrza związana jest również kwestia nadmiernej wilgoci w domu, która może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów. Te są niezwykle szkodliwe dla zdrowia każdego domownika, a w przypadku alergików mogą dodatkowo powodować katar, kichanie czy łzawienie. Najczęściej z pleśnią i grzybami możemy mieć z nimi do czynienia w pomieszczeniach o dużym poziomie zaciemnienia oraz wspomnianej wilgotności, jak chociażby łazienka czy piwnica. Rekuperacja to rozwiązanie, które pozwala uzyskać w nich optymalny poziom wilgoci w powietrzu – sięgający 50-60%, bez konieczności wietrzenia oraz generowania utraty ciepła.  

Zastanawiasz się czy warto zainwestować w rekuperację w budowanym właśnie lub poddawanym generalnemu remontowi domu? Z punktu widzenia zdrowia Twojego i bliskich Ci osób system ten jest nieoceniony – podniesie komfort przebywania w pomieszczeniach, zapewniając w nich najwyższej jakości powietrze – pozbawione kurzu, pleśni i alergenów –  bez konieczności wietrzenia i utraty ciepła.  

Share