Montaż rekuperacji, na co zwrócić uwagę?

rekuperacja na co zwrócić uwagę

Instalacja rekuperacji i mechanicznej wentylacji nie jest łatwym zadaniem. Dlatego też należy stawiać na pewnych fachowców, którzy dobrze znają się na swojej robocie. W ten sposób będziesz mógł się cieszyć pełnią zalet rekuperacji. Jednak po czym rozpoznać, czy dana firma jest godna zaufania? Sprawdź sam, na co zwrócić uwagę, szukając najlepszego instalatora wentylacji.

Montaż instalacji rekuperacji

Montaż samego rekuperatora nie wydaje się trudnym zadaniem. Jest to jedno urządzenie, które zazwyczaj znajduje się w miejscu niewidocznym dla gości. Powinno być to zatem dziecinnie łatwe. Jednak rekuperacja to dużo bardziej skomplikowany system, który należy zawsze rozpatrywać łącznie. Wykonanie odpowiednich połączeń do wszystkich pomieszczeń, aby zapewnić w nich świeże powietrze. Należy także odpowiednio dobrać moc i wydajność, by system mógł pracować na optymalnym poziomie. Dlatego też montaż rekuperacji wymaga znacznie więcej czasu i pracy, niż może się wydawać.

Projekt rekuperacji

Każda solidna firma przed instalacją systemu wentylacji dokona odpowiednich obliczeń. Przede wszystkim dotyczą one:

  • Zapotrzebowania budynku na świeże powietrze.
  • Obliczenia oporów i spadków ciśnień, jakie wystąpią w kanałach.
  • Dobrania przewodów powietrznych o odpowiedniej średnicy i długości.
  • Zaplanowania przebiegu przewodów oraz rozmieszczenia punktów wywiewnych i nawiewnych.

Wykonanie całościowego projektu jest prawie zawsze częścią oferty. Źle wykonany projekt może spowodować, że rekuperator nie będzie działał prawidłowo. Dlatego też renomowane firmy chcą mieć pewność, że w opracowanej dokumentacji nie będzie żadnych błędów.

Wybór elementów systemu

Na podstawie obliczeń i projektu należy dobrać odpowiednie elementy systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Rekuperator musi posiadać odpowiednią wydajność i moc, aby zapewnić dostęp do świeżego powietrza w każdym pomieszczeniu. Nie powinno się jednak wybierać urządzenia znacznie mocniejszego od potrzeb. Po pierwsze, będzie to zwiększać koszty instalacji. Po drugie – rekuperator nie będzie mógł pracować na optymalnym poziomie, co przełoży się na znacznie większe zużycie energii i mniejsze oszczędności.

Istotny jest także wybór odpowiednich rur. Miękkie przewody nieizolowane są najtańszym rozwiązaniem. Łatwo je zginać, co może pomagać instalatorowi w ułożeniu przewodów, ale jednocześnie zwiększa opory przepływu powietrza. Innym rozwiązaniem są kanały stalowe, które wymagają ogromnej precyzji przy ich łączeniu, ponieważ są nieelastyczne. Jednocześnie zapewniają najlepszy przepływ powietrza. Dostępne są także rozwiązania pośrednie, które łączą w sobie zalety obu systemów.

Prawidłowa instalacja systemu rekuperacji

W końcu monter musi zainstalować wszystkie przewody i urządzenia w Twoim domu. Wymagane przy tym jest doświadczenie i wiedza. Brak ochrony przewodów elastycznych może spowodować, że będzie się na nich zbierać para wodna. Powstająca wilgoć doprowadzi w końcu do potrzeby wykonania generalnego remontu.

Instalacja powinna być wykonana zgodnie ze wszystkimi zasadami i przepisami. Tylko wtedy będzie bezpieczna oraz zapewni prawidłowe działanie rekuperacji. Jednocześnie warto stawiać na fachowców, którzy wykonają instalację w sposób schludny i estetyczny.

Uruchomienie rekuperatora

Gdy wszystko jest już na swoim miejscu, monter uruchomi cały system. Wykona także profesjonalne testy przepływów w kluczowych miejscach. W ten sposób zweryfikuje, czy wszystkie elementy działają prawidłowo. Na tym etapie powinno również nastąpić zaprogramowanie automatycznych systemów, jeśli są one dostępne. Jeśli posiadasz inteligentny dom, system rekuperacji będzie mógł być do niego podłączony.

Obsługa posprzedażowa i serwisowa

Wiele firm nie kończy współpracy z klientem w momencie oddania systemu do użytkowania. Służą oni dalszą pomocą czy umożliwiają wykonywanie przeglądów, serwisów i napraw. Przewagą takiej firmy jest dokładna znajomość instalacji, którą wykonywała. Dzięki temu, w razie awarii, będzie im łatwiej postawić diagnozę oraz dostarczyć części zapasowych.

Po czym poznać dobrego instalatora?

Na rynku znaleźć można mnóstwo fachowców oferujących montaż systemów rekuperacji. Przeglądając poszczególne firmy, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów:

  • Posiadane referencje. Wiele przedsiębiorstw posiada oceny swoich klientów. Warto też znaleźć budynki, w jakich firma instalowała rekuperacje i zapytać ich właścicieli, jak sprawuje się system. Takie sprawdzenie w terenie dostarczy najpewniejszych dowodów na umiejętności instalatora.
  • Niezwykle ważne jest także doświadczenie. Im dłużej monter działa na rynku, tym lepiej. Spółki działające w branży od wielu lat są również bardziej wiarygodne pod kątem otrzymanej od nich gwarancji.
  • Jakie systemy rekuperacji oferuje monter. Często firmy współpracują z wybranymi producentami. Większe mogą oferować urządzenia różnych marek, natomiast te mniejsze często skupiają się na jednym producencie. Ograniczony wybór elementów systemu, szczególnie rekuperatora, nie będzie przez Ciebie pożądany.

Sprawdzenie historii firmy i jej oferty to dobry sposób na wybranie najciekawszych instalatorów dostępnych na rynku. Aby wybrać tę najlepszą firmę spośród nich, warto wykonać niewielki test.

Przetestuj firmę, zanim ją wybierzesz

Skontaktuj się z firmą i poproś o wstępną ofertę. Przy tej okazji możesz sprawdzić:

  • Czy kontaktowała się z Tobą osoba posiadająca odpowiednią wiedzę w tym temacie? Czy umiała odpowiedzieć na Twoje pytania natury technicznej?
  • Dopytaj się, czy wykonany zostanie projekt i co będzie w nim zawarte. Czy oprócz doboru elementów oraz przebiegu kanałów znajdą się tam odpowiednie obliczenia?
  • Czy otrzymasz dowód zakupu jako podstawę roszczeń gwarancyjnych? Dowiedz się także, ile wynosi gwarancja na poszczególne elementy i montaż systemu.
  • Jak wygląda płatność? Opłata wstępna, raty czy kiedy musisz opłacić całe zamówienie.
  • Czy firma zapewni serwis gwarancyjny i pogwarancyjny?

W ten sposób zyskasz pewność co do fachowości firmy. Ułatwi Ci to wybór i zapewni, że wykonana instalacja będzie działać prawidłowo.

Wybierz pewnego instalatora rekuperacji

Instalacja rekuperacji to złożony proces, który wymaga wykonania projektu wraz z potrzebnymi obliczeniami. Następnie wybierane są elementy systemu rekuperacji. Po ich zamontowaniu rekuperację należy jeszcze uruchomić i przetestować. Aby mieć pewność, że wszystkie etapy zostaną prawidłowo przeprowadzone, wybierz wiarygodną i pewną firmę. W tym celu sprawdź jej historię i kompetencje. Istotna jest także oferta urządzeń.

Share