Jak wybrać najlepszy rekuperator?

Rekuperator jest centralną częścią mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła. To tu znajduje się wymiennik oraz wiatraki wymuszające przepływ powietrza. Dlatego też wybór najlepszego rekuperatora jest bardzo ważny, aby uzyskać odpowiednie parametry pracy. Wybór głównej jednostki ma także przełożenie na zużycie prądu. Na co więc zwracać uwagę przy zakupie rekuperatora?

Jakie funkcje pełni rekuperator?

W rekuperatorze znajdują się wszystkie najważniejsze systemy wentylacji. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim:

  • System wymiany ciepła. W zależności od modelu jest on realizowany na inny sposób, jednak zawsze kanały znajdują się w rekuperatorze.
  • Wiatraki. To w jednostce centralnej mieszczą się wiatraki napędowe, które wymuszają odpowiedni ruch powietrza z i do domu.
  • Ewentualny system dogrzewania, który może czasami zastąpić system ogrzewania domu.
  • Automatyka. Choć sterownik może znajdować się w każdym pomieszczeniu, główne urządzenia automatyki znajdują się w rekuperatorze.

Z tego powodu należy przyłożyć szczególną uwagę przy wyborze najlepszej jednostki centralnej. Od tego zależy efektywność całego systemu mechanicznej wentylacji.

Główne typy rekuperatorów

Można rozróżnić kilka typów rekuperatorów ze względu na sposób realizowania wymiany ciepła między powietrzem wychodzącym z domu a pobieranym z dworu. Każdy z nich posiada pewne zalety i wady.

Wymiennik krzyżowy

W przypadku wymiennika krzyżowego kanały, przez które przepływa powietrze z domu, są ustawione prostopadle do kanałów ze świeżym powietrzem. Kanały te są od siebie w pełni izolowane, dzięki czemu nie dochodzi do wymiany obu strumieni. Jest to dość prosty układ, który cechuje się najniższą wydajnością od 50 do 75%. Są też podatne na szronienie, co w niższych temperaturach (poniżej -5 stopni) może prowadzić do zablokowania przepływu. Natomiast wśród zalet wymienić można: brak dodatkowego zasilania i pełne rozdzielenie strumieni od siebie.

Wymiennik przeciwprądowy

Kolejny typ rekuperatora cechuje się naprzemiennym ułożeniem kanałów. Powietrze świeże przepływa nimi w przeciwnym kierunku niż zużyte z domu. Wydłuża to czas, w którym przekazywane jest ciepło. W efekcie sprawność wynosi już nawet 90%. Nie występuje tutaj także szronienie. Jest to więc znacznie ulepszona wersja wymiennika krzyżowego.

W wielu modelach pojawia się także dodatkowy odzysk wilgoci. Pozwala to wytrącić wodę z usuwanego z domu powietrza oraz nawilżać świeże powietrze z dworu. Odbywa się to za pośrednictwem specjalnej membrany polimerowej.

Wymiennik bębnowy

Najbardziej skomplikowanym systemem jest wymiennik obrotowy. Przekłada się to również na jego cenę. Jak on działa? W środku znajduje się ruchomy bęben, na obrzeżach którego znajdują się kanały. Gdy kanałem tym przepływa ciepłe powietrze z domu, jego ścianki nagrzewają się. Następnie następuje niewielki obrót bębna. Na skutek tego kanałem przepływa teraz świeże powietrze z podwórka. Kolejne obroty następują dość szybko.

Choć nie następuje tu bezpośrednie mieszanie się obu strumieni powietrza, jednak niektóre mikroelementy mogą się przedostać w czasie wymiany ciepła. Dodatkowo system ten wymaga dopływu energii elektrycznej, co zmniejsza też wydajność całego systemu. Z zalet wymienić można odporność na zimne powietrze oraz możliwość łatwego odzysku wilgoci. Sprawność tego systemu wynosi około 90%, a więc niewiele różni się od wymiennika przeciwprądowego.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając odpowiedni rekuperator?

Wybór sposobu wymiany ciepła przez urządzenie jest na pewno kluczowym elementem wyboru. Jednak nie wolno kierować się wyłącznie tym jednym wskazaniem. Istnieje jeszcze wiele innych parametrów, na które warto zwrócić uwagę przy porównywaniu kolejnych modeli urządzenia. Najważniejsze wśród nich to:

  • Sprawność rekuperatora. Określa, jak dużo ciepła może zostać odzyskane i przekazane do świeżego powietrza. To ten parametr bezpośrednio wpływa na oszczędności, jakie poczynić można na ogrzewaniu. Zależna jest ona przede wszystkim od systemu wymiany ciepła, jednak wpływać mogą na nią także inne charakterystyki urządzenia (jak na przykład jego wielkość, czy jakość wykorzystanych materiałów).
  • Spręż. Określa on opory, jakie może pokonać powietrze w instalacji wentylacyjnej. Im wyższy jest ten współczynnik, tym pewniejsze, że wentylacja będzie działać prawidłowo w każdym pomieszczeniu. Optymalna jego wartość wynosi między 150 a 200 Pa.
  • Wydajność. Musisz zapewnić sobie rekuperator o odpowiedniej wydajności, który da radę wymienić odpowiednią ilość powietrza dla całego domu.
  • Wentylatory. Rekuperator pracuje cały czas. Dlatego też musi posiadać trwałe i energooszczędne wentylatory prądu stałego. Zapewni to niższe zużycie prądu i większe oszczędności. Warto zwrócić także uwagę na hałas, jaki wentylatory mogą generować.
  • By pass. Jest to dodatkowy kanał, który omija wymiennik ciepła. Dzięki niemu wwiewane do środka powietrze może być chłodniejsze. W okresie grzewczym jest to niepożądane, jednak latem jest on nieraz konieczny. Nowoczesne rekuperatory posiadają w pełni automatyczny bypass, który nie wymaga ingerencji użytkownika.
  • Sterowanie. Dzięki dobremu sterowaniu wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła staje się praktycznie urządzeniem bezobsługowym.
  • System antyzamrożeniowy. Jedne systemy wymiany ciepła są bardziej narażone na niskie temperatury, inne mniej. Jednak system antyzamrożeniowy chroni każde urządzeniem przed szronieniem i innymi skutkami mrozów. Są to w pełni automatyczne nagrzewnice, które uruchamiają się tylko w razie potrzeby, aby urządzenie zawsze było w pełni sprawne.
  • Koszty użytkowania. Wymiana filtrów czy koszty serwisowania mogą się różnić pomiędzy modelami. Także zużycie prądu może być inne. Na te aspekty także należy zwrócić uwagę. W ten sposób można znacząco zwiększyć oszczędności uzyskiwane przez rekuperator, a w ten sposób skrócić czas zwrotu z inwestycji.
  • Gwarancja. Na koniec warto zapoznać się z warunkami gwarancji. Czasami mogą znajdować się tam zapisy, które zmniejszą odpowiedzialność producenta za wadliwe podzespoły. Często też wymagane są regularne serwisy, aby gwarancja była ważna przez cały okres.

Aby należycie ocenić poszczególne modele, warto stworzyć sobie odpowiednią tabelkę w excelu, gdzie zapisywane będą poszczególne parametry. Takie zestawienie pozwoli najpełniej porównać rekuperatory i wybrać najlepszy z nich.

Warto poradzić się specjalisty

Wybór odpowiedniego rekuperatora nie jest łatwy. Do porównania jest mnóstwo parametrów. Część z nich powinna być na jak najwyższym poziomie. Jednak inne warto dopasować do posiadanego domu. Zbyt duża wydajność urządzenia nigdy nie zostanie całkowicie wykorzystana, więc nie ma sensu za nią przepłacać. Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze najlepszego modelu dla siebie, zadzwoń do nas lub przyjdź do naszego biura. Na podstawie bezpłatnego wywiadu zaproponujemy optymalny wybór i wytłumaczymy, dlaczego będzie on idealny dla Ciebie.

Share