Jak pozbyć się wilgoci z domu? Postaw na rekuperację

Gotowanie, oddychanie czy pranie – bardzo wiele czynności generuje parę wodną. Dlatego w każdym domu powinien znaleźć się system, który osuszy powietrze i przywróci je do odpowiedniego stanu. Przykładem takiego urządzenia może być rekuperator. Dlaczego nie powinno się ignorować wilgoci i jak sobie z nią poradzić? Kilka wskazówek znajdziesz w poniższym artykule.

Najczęstsze przyczyny powstawania wilgoci w domu

Na ścianie pojawiają się wilgotne plamy? W całym mieszkaniu wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach? Domownicy od jakiegoś czasu skarżą się na gorsze samopoczucie? Są to główne objawy wilgoci w domu! Aby się jej skutecznie pozbyć, należy najpierw ustalić przyczyny jej obecności.

W niektórych przypadkach winna jest niewłaściwa izolacja budynku. Mostki cieplne powodują miejscowe obniżenie temperatury, co sprzyja osadzaniu się pary wodnej. Podobnie sytuacja wygląda przy wystąpieniu nieszczelności okien, drzwi czy dachu. W takim przypadku najlepszym sposobem jest dociepleniu budynku na przykład metodą izolacji wdmuchiwanej.

Jednak najczęściej wina jest po stronie wentylacji domu. Lub też jej braku. Aby pozbyć się pary wodnej, konieczna jest ciągła cyrkulacja powietrza i jego wymiana. Zbyt słabo działający system wentylacji (szczególnie w starszych systemach grawitacyjnych) nie poradzi sobie ze zbyt dużym zawilgoceniem powietrza. Natomiast ignorowanie tego problemu nie przyniesie dobrych skutków.

Dlaczego należy od razu reagować na pierwsze objawy wilgoci w domu?

Na początku skutki zbyt dużego stężenia pary wodnej w powietrzu nie wydają się ogromne: zaparowane szyby czy wilgotne, przesychające plamy na ścianach. Jednak długotrwała wilgoć spowoduje ogromne zniszczenia nie tylko w domu, ale też w zdrowiu domowników. Dlaczego?

  • Już niewielkie zawilgocenie sprzyja alergii i nasila jej objawy.
  • Utrzymujące się wysokie stężenie pary wodnej obniża samopoczucie, a także negatywnie wpływa na układ oddechowy, sprzyjając infekcjom.
  • Zamiast mokrych plam na ścianach z czasem pojawią się mało estetyczne grzyby, których pozbycie się nie będzie łatwe.
  • Rozwój pleśni ma bardzo zły wpływ na zdrowie domowników, prowadząc do wielu chorób układu oddechowego.
  • Wysoki poziom wilgotności powoduje niszczenie tynków, a także głębszych warstw. Szczególnie mocno cierpią drewniane elementy konstrukcji, jak więźba dachowa. Wieloletnie zaniedbania mogą zatem doprowadzić nawet do niestabilności budynku i konieczności jego rozbiórki.
  • Wysoka wilgotność dotyka także mebli i urządzeń domowych, prowadząc do ich szybszego psucia się oraz niszczenia.

Zamiast czekać na efekty, lepiej od razu przystąpić do osuszenia powietrza.

Jak pozbyć się wilgoci z mieszkania?

Na początek należy ustalić przyczynę i ją usunąć. Być może wymiana stolarki okiennej lub docieplenie budynku w zupełności wystarczy. Co jednak zrobić, gdy winna jest zła wentylacja? Najlepiej postawić na nowy system mechaniczny (z wymuszonym obiegiem powietrza), z dodatkowym układem odzysku ciepła. Rekuperacja, bo o niej tu mowa, nie tylko zapewnia optymalny przepływ powietrza, ale również chroni przed utratą ciepła zimą oraz chłodu latem. Ponadto oczyszcza i filtruje powietrze, co jeszcze bardziej podnosi jego jakość. Jest to optymalne rozwiązanie, które dobrze sprawdzi się w każdej sytuacji.

Instalując rekuperację w swoim domu, nie musisz więc martwić się o wyższe koszty ogrzewania czy klimatyzacji. Zamiast tego powietrze będzie świeże i czyste, zapewniając domownikom znacznie lepsze samopoczucie oraz więcej energii. A konstrukcja budynku i meble będą zawsze chronione od wpływu nadmiernej ilości pary wodnej.

Share