Jak działa rekuperacja

jak działa rekuperacja

Dużo osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważna jest odpowiednia wentylacja domu. W dawnym budownictwie nie było takiego problemu: nieszczelne okna i drzwi zapewniały grawitacyjny przepływ powietrza przez mieszkanie. Z drugiej jednak strony zimne powietrze, które dostawało się przez szczeliny, wymagało spalania większej ilości opału. Rozwój technologii umożliwił wykonywanie szczelnej stolarki okiennej, co zwiększyło ekonomiczność oraz ekologiczność budowli, ale utrudniło naturalną wentylację pomieszczeń. Jednym ze sposobów jej wymuszenia jest instalacja rekuperatora. Jak on działa i dlaczego jest tak ważny?

Dlaczego wentylacja pomieszczeń jest tak ważna?

Wentylacja domu polega na usuwaniu starego, zużytego powietrza, pełnego dwutlenku węgla oraz wilgoci, i zastępowaniu go nowym, świeżym. W ten sposób tworzony jest odpowiedni klimat dla mieszkańców oraz samego domu. Aby docenić wagę wentylacji, warto wymienić negatywne skutki nieodpowiedniej wymiany powietrza w budynku:

  • Bóle głowy, zmęczenie i złe samopoczucie mieszkańców.
  • Pieczenie oczu oraz częstsze występowanie alergii.
  • Gorsza kondycja dróg oddechowych, co kończy się infekcjami gardła, a nawet astmą.
  • Rozwój grzybów na konstrukcji budynku, a w efekcie tego korozja i niszczenie istotnych elementów nośnych.

Aby uniknąć powyższych objawów, wiele osób wietrzy pomieszczenia wiosną i latem. Jednak zimą jest to trudne do wykonania, dlatego jakość powietrza w budynku znacznie się obniża.

Nowoczesne i skuteczne rozwiązanie: rekuperacja

Szczelne okna i drzwi wymagają mechanicznej wentylacji, która wymuszać będzie obieg świeżego powietrza w budynku. Jednak taki system może powodować duże straty ciepła, przekładające się na większe rachunki za prąd. Nie jest to zgodne z nowoczesnymi trendami w budownictwie. Naprzeciw tym problemom wychodzi rekuperacja.

Rekuperator nie tylko wymusza wymianę powietrza, ale także ogrzewa wlatujące powietrze tym zabieranym z budynku. W ten sposób większość ciepła jest odzyskiwana. Dodatkowe filtry zamocowane w jednostce głównej zapewniają czyste powietrze bez szkodliwych spalin oraz alergenów.

Zasada działania rekuperatora

Schemat działania rekuperacji jest dość prosty. Do jednostki wlatuje z jednej strony zużyte, stare powietrze z budynku. Z drugiej natomiast to świeże, prosto z podwórka. System wężownic i rurek w rekuperatorze pozwala na wymianę ciepła pomiędzy tymi strumieniami, a jednocześnie zabezpiecza je przed zmieszaniem się ze sobą. Efektem tego jest ogrzane i świeże powietrze dostarczone do pomieszczeń w Twoim domu. Rekuperatorpozwala odzyskać nawet 90% ciepła z wydmuchiwanego z domu powietrza.

W związku z tym widać wyraźną zależność między rekuperacją a kosztami ogrzewania. Dzięki tej metodzie nowoczesne domy mogą nadal być w pełni ekonomiczne. Systemy zapewniające termoizolacyjność mogą być efektywnie wykorzystywane bez narażania domowników na przebywanie w starym, niezdrowym powietrzu.

Zalety stosowania rekuperacji w Twoim domu

Stosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła daje wiele korzyści domownikom. Należą do nich między innymi:

  • Oczyszczanie powietrza z alergenów, smogu, spalin oraz innych szkodliwych frakcji.
  • Normowanie wilgotności, a skutkiem tego, ochrona przed grzybem na ścianach.
  • Wymiana zużytego powietrza na świeże.
  • Lepszy klimat wewnątrz budynku i lepsze samopoczucie domowników.
  • Odzyskiwanie nawet 90% ciepła traconego przy zwykłej wentylacji mechanicznej.
  • Brak hałasu i przeciągów związanych z otwartym oknem, a latem mniej problemu z muchami i komarami.
  • Pełna kontrola nad ilością wymienianego ciepła. Zbyt dużo świeżego powietrza spowoduje wychłodzenie wnętrza budynku. Zbyt mało natomiast to duszny i wilgotny klimat.
  • Działanie mechanicznej rekuperacji zapewnia także szybki wywiew zapachów oraz mniejszą ilość kurzu w mieszkaniu.

Jedna, duża jednostka zapewnia odpowiednią ilość świeżego powietrza na cały dom. Nie musisz więc otwierać już okien, by przewietrzyć pokój, salon lub kuchnię. Wystarczy tylko zmienić ustawienie rekuperatora, aby dostarczył we wskazane miejsce więcej świeżego powietrza.

Rekuperacja, a inteligentne budownictwo

Najnowszym trendem budowlanym jest tworzenie inteligentnych budynków. Z pomocą czujników i silników główna centrala może kontrolować stan domu i automatycznie reagować na zaobserwowane warunki. Dotyczy to także rekuperacji. Czujniki wilgoci oraz dwutlenku węgla pozwalają na zautomatyzowanie sterowania wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. W praktyce oznacza to, że jeśli komputer sterujący stwierdzi przekroczenie ustawionych przez Ciebie poziomów wilgoci i CO2, sam uruchomi rekuperator, by przywrócić optymalny stan powietrza.

Zadbaj o komfort i zdrowie Twojej rodziny

W celu zadbania o zdrowie wszystkich członków rodziny warto zapewnić najnowocześniejszy sposób wymiany powietrza w budynku. Rekuperacja mechaniczna to doskonałe uzupełnienie tworzonych dziś ekonomicznych domów. Rozwiązanie to wpisuje się także w trendy zdrowotne. Zanieczyszczone powietrze w miastach ma zły wpływ na samopoczucie, dlatego rekuperator filtruje je i usuwa szkodliwe składniki.

Share