Jak często należy wymieniać filtr w rekuperatorze

Posiadanie rekuperatora pozwala cieszyć się czystym powietrzem w swoim domu. Dzieje się tak dzięki zamocowanemu w środku filtrowi. Jednak z czasem filtr musi zostać wymieniony, aby mógł nadal zbierać wszelkie zabrudzenia z wpuszczanego do domu powietrza. Jak często jednak dokonywać takiej wymiany?

Co na ten temat mówią producenci rekuperacji?

Zgodnie z większością instrukcji obsługi, filtr zaleca się wymieniać dwa razy do roku. Jest to konieczne minimum, jeśli warunki gwarancji mają zostać utrzymane. W praktyce jednak często warto wymienić filtr dużo wcześniej. Kiedy? Trudno określić dokładny czas – zależy on od czystości powietrza na dworze czy częstości używania rekuperacji. Natomiast najlepszym sposobem jest wymiana filtra, gdy tylko jest zabrudzony.

Brzmi sensownie, jednak w takim razie pojawia się pytanie, jak często sprawdzać filtr w rekuperatorze? W początkowym okresie użytkowania będzie on zapewne czysty. Jednak około trzech miesięcy po jego założeniu, warto zacząć sprawdzać stan filtra. Na podstawie jego czystości, można ocenić jak długo powinien jeszcze nadawać się do eksploatacji. Po takim okresie sprawdzamy ponownie.

Dlaczego tak ważne jest wymienianie filtrów?

Częsta wymiana zabrudzonych filtrów na nowe ma dwa istotne cele. Po pierwsze, zwiększa to wydajność urządzenie i zapobiega powstawaniu usterek. Po drugie natomiast, czysty filtr to lepszy stan powietrza, a co za tym idzie – zdrowia domowników. Kiedy filtr jest mocno brudny, nie może on należycie oczyszczać przepływającego przez niego strumienia powietrza.

Pamiętaj jednak, aby nie oczyszczać zużytych filtrów: nie wolno ich prać ani przedmuchiwać pistoletem na powietrze. Przy zakupie należy także uważać, jaki filtr się kupuje. Standardowy ma kolor czarny, natomiast o klasie filtracji F7 będzie czerwony. Ten drugi także będzie pasował do Twojego rekuperatora, jednak dokładniej będzie zbierał zabrudzenia z powietrza, co z kolei doprowadzi do jego szybszego zabrudzenia się.

Sprawdzaj często, czy filtr w rekuperacji jest czysty

Aby rekuperator domowy działał w pełni sprawnie, musi posiadać czysty filtr. Gdy ten będzie już zabrudzony, będzie stawiał duży opór, co zmniejszy wydajność urządzenia. Co gorsza, w powietrzu pozostaje wtedy więcej zanieczyszczeń, co może wpływać na samopoczucie domowników.

Według producenta, wymiana filtrów powinna następować przynajmniej dwa razy do roku. Jednak o wiele lepiej sprawdzać go częściej. Pierwsza kontrola powinna nastąpić już po 4 miesiącach. Jeśli tylko zauważysz, że filtr jest mocno zabrudzony, nie zwlekaj z jego wymianą na nowy.

Pamiętaj także, że istnieją dwa rodzaje filtrów: czarne, zwykłe, oraz czerwone, ze znacznie lepszym filtrowaniem. Wybierz ten model, który lepiej sprawdzi się w Twoim domu.

Share