5 zalet rekuperacji w domu

Coraz więcej osób rozważa instalację rekuperacji w swoim domu. Czy to jest dobry pomysł? By się o tym przekonać, wystarczy sprawdzić korzyści, jakie płyną z posiadania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Sprawdź sam pięć kluczowych zalet posiadania takiego systemu w swoim domu, a może i Ty postanowisz zainwestować w zdrowie i dobre samopoczucie.

Dostęp do świeżego powietrza

Celem działania mechanicznej wentylacji jest przede wszystkim wymiana powietrza w budynku. Nowoczesne domy charakteryzują się doskonałą izolacją, a stolarka okienna i drzwiowa – nadzwyczajną szczelnością. Z tego powodu powietrze uwięzione w Twoich czterech ścianach nie może wymienić się na świeże.

Negatywne skutki tego zjawiska są szybko widoczne w budynkach. Niska zawartość tlenu w powietrzu (na skutek oddychania domowników), wysoka wilgoć oraz unoszący się kurz wraz z alergenami. Dostęp do świeżego powietrza dzięki rekuperacji znacząco wpłynie zatem na komfort domowników.

Pozytywny wpływ na zdrowie

Dostęp do świeżego powietrza ma ogromny wpływ także na nasze zdrowie. Gdy tylko uruchomisz w swoim domu wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, szybko zauważysz, że:

  • domownicy rzadziej będą narzekać na ból głowy. Wywoływany jest on często przez niedobory tlenu, natomiast sprawna wentylacja wyeliminuje całkowicie ten problem w Twoim domu,
  • wszyscy mieszkańcy mają lepszy humor oraz są bardziej kreatywni, co będzie skutkiem większego dotlenienia mózgu,
  • z pomieszczeń usunięte zostaną alergeny oraz kurz, co poprawi komfort przebywania wewnątrz alergikom,
  • filtry obecne w rekuperatorze zadbają o czystość nawiewanego powietrza, co ochroni Cię przed smogiem i szkodliwymi zanieczyszczeniami. Nawet jeśli mieszkasz w centrum miasta,
  • brak przeciągów z powodu otwartych okien także pozytywnie wpłynie na Twoje zdrowie – znacząco obniżysz ryzyko przeziębienia się.

Inwestycja w zdrowie swojej rodziny nie tylko bardzo szybko się zwróci (mniejsze wydatki na lekarstwa), ale także znacząco zwiększy poziom życia oraz pozwoli realizować wszystkie marzenia. Choć wiele młodych ludzi nie docenia zdrowia, jest ono najwyższą wartością.

Kontrola ilości nawiewanego powietrza

Posiadacze rekuperacji mogą cały czas kontrolować ilość nawiewanego powietrza. Co więcej, z łatwością ustawisz dowolny, automatyczny program w sterowniku swojego urządzenia. W ten sposób rekuperacja może nie pracować w czasie, gdy nikogo nie ma w domu. Szczególnie gdy wyjedziecie na dwutygodniowy urlop nad morze.

Także w ciągu dnia mechaniczna wentylacja może działać z różnym natężeniem, w zależności kiedy domownicy wychodzą do szkoły lub pracy, a potem z tych miejsc wracają. W ten sposób stworzysz optymalne warunki wewnątrz budynku, a jednocześnie zminimalizujesz straty ciepła oraz zaoszczędzisz na energii elektrycznej.

Oszczędności na ogrzewaniu

Założenie mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła najczęściej związane jest z chęcią obniżenia kosztów ogrzewania budynku. Jest to podejście słuszne i skuteczne. Rekuperacja pozwala odzyskać ponad 90% ciepła z wydmuchiwanego powietrza. Służy ono do ogrzewania świeżego strumienia. Korzyści z takiego rozwiązania są dwie. Oprócz mniejszego nakładu na ogrzewanie, zmniejsza się także różnica temperatury nowego i starego powietrza. Nie poczujesz zimnych podmuchów z kratki wentylacyjnej.

Możliwość współdziałania z pompą ciepła oraz fotowoltaiką

Nowoczesne rozwiązanie, jakim jest rekuperacja, doskonale współpracuje także z innymi ekologicznymi i ekonomicznymi urządzeniami. Mowa tu przede wszystkim o fotowoltaice i pompie ciepła.

W przypadku pompy ciepła możliwe jest jej podłączenie do rekuperatora. W efekcie tego wtłaczane do budynku powietrze może być na bieżąco podgrzewane, niwelując niewielkie straty generowane przez mechaniczną wentylację. Biorąc pod uwagę także niższe temperatury wyjściowe, uzyskiwane na pompie ciepła, ogrzewanie z pomocą rekuperacji będzie skuteczniejsze, niż w przypadku zwykłych grzejników.

Czy warto zainwestować w rekuperację?

Biorąc pod uwagę ogrom korzyści i zalet płynących z posiadania rekuperacji, z pewnością warto postawić na mechaniczną wentylację z odzyskiem ciepła w swoim domu. O ile w istniejących budynkach koszt instalacji może być dość duży, o tyle w nowo budowanych, będzie on kształtował się na podobnym poziomie, co zakup dowolnego, innego systemu wentylacji. A ten jest z kolei wymagany w każdym domu.

Nie strać zatem doskonałej okazji. Jeśli planujesz budowę, postaw na sprawdzone rozwiązania.

Share