Rekuperacja

Rekuperacja a ogrzewanie budynku: czy można to połączyć?Pompy ciepła

Rekuperacja a ogrzewanie budynku: czy można to połączyć?

Synergia to połączenie działania dwóch systemów, które daje lepsze rezultaty, niż działanie obu systemów osobno. O takim zjawisku można mówić w przypadku połączenia rekuperacji oraz systemu grzewczego. Najlepiej z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła współpracuje pompa ciepła. Dlaczego tak jest i jak to wykorzystać na swoją korzyść? O tym więcej przeczytasz poniżej.

Read more
Rekuperacja

5 zalet rekuperacji w domu

Coraz więcej osób rozważa instalację rekuperacji w swoim domu. Czy to jest dobry pomysł? By się o tym przekonać, wystarczy sprawdzić korzyści, jakie płyną z posiadania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Sprawdź sam pięć kluczowych zalet posiadania takiego systemu w swoim domu, a może i Ty postanowisz zainwestować w zdrowie i dobre samopoczucie.

Read more
Historia wentylacji w budownictwieRekuperacja

Historia wentylacji w budownictwie

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o zaletach mechanicznej wentylacji przy okazji systemów rekuperacji. Jednak prawidłowa wymiana powietrza w domach zajmowała inżynierów od wielu wieków. Sprawdź sam, jak kształtowało się wykorzystywanie wentylacji w historii ludzkości.

Read more
smog, kominy przemysłoweRekuperacja

Skuteczna walka ze smogiem z pomocą rekuperacji

Smog jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Choć w krótkim terminie jego działanie jest niezauważalne, narażanie się na zanieczyszczone powietrze przez wiele lat może prowadzić do poważnych schorzeń. Tymczasem duży ruch samochodowy nie tylko w centrach miast, ale też przy ruchliwych drogach oraz zamknięte przez budynki ulice powodują zbieranie się szkodliwych substancji w powietrzu. Podejmowane działania na szczeblu krajowym nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Jednak możesz się ochronić przed szkodliwym smogiem przynajmniej we własnym lokum. Jak? Dzięki rekuperacji.

Read more
rekuperacja na co zwrócić uwagęRekuperacja

Montaż rekuperacji, na co zwrócić uwagę?

Instalacja rekuperacji i mechanicznej wentylacji nie jest łatwym zadaniem. Dlatego też należy stawiać na pewnych fachowców, którzy dobrze znają się na swojej robocie. W ten sposób będziesz mógł się cieszyć pełnią zalet rekuperacji. Jednak po czym rozpoznać, czy dana firma jest godna zaufania? Sprawdź sam, na co zwrócić uwagę, szukając najlepszego instalatora wentylacji.

Read more
Rekuperacja

Jak wybrać najlepszy rekuperator?

Rekuperator jest centralną częścią mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła. To tu znajduje się wymiennik oraz wiatraki wymuszające przepływ powietrza. Dlatego też wybór najlepszego rekuperatora jest bardzo ważny, aby uzyskać odpowiednie parametry pracy. Wybór głównej jednostki ma także przełożenie na zużycie prądu. Na co więc zwracać uwagę przy zakupie rekuperatora?

Read more
rekuperacja kiedy się zwracaRekuperacja

Kiedy zwraca się rekuperacja

Rekuperacja stanowi inwestycję. Posiada oznaczony czas zwrotu, kiedy poniesione koszty wracają w postaci zysku lub oszczędności. Ile lat on wynosi? Na to pytanie nie da się odpowiedzieć krótko, jednym zdaniem. Istnieje bowiem wiele zależnych, które mają duże znaczenie.

Read more
jak działa rekuperacjaRekuperacja

Jak działa rekuperacja

Dużo osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważna jest odpowiednia wentylacja domu. W dawnym budownictwie nie było takiego problemu: nieszczelne okna i drzwi zapewniały grawitacyjny przepływ powietrza przez mieszkanie. Z drugiej jednak strony zimne powietrze, które dostawało się przez szczeliny, wymagało spalania większej ilości opału. Rozwój technologii umożliwił wykonywanie szczelnej stolarki okiennej, co zwiększyło ekonomiczność oraz ekologiczność budowli, ale utrudniło naturalną wentylację pomieszczeń. Jednym ze sposobów jej wymuszenia jest instalacja rekuperatora. Jak on działa i dlaczego jest tak ważny?

Read more
rekuperacjaRekuperacja

Wszystkie tajemnice działania rekuperacji

Rekuperacja to rodzaj wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. System składa się z jednostki głównej w postaci rekuperatora oraz połączeń, które zapewniają odpowiednie ukierunkowanie strumieni powietrza. Istotnym elementem urządzenia jest moduł odzyskiwania ciepła oraz zestaw filtrów. Poniżej dowiesz się, w jaki sposób działają poszczególne elementy całego systemu.

Read more