Pompy ciepła to urządzenia, które wykorzystują energię z otoczenia – powietrza, wody lub gruntu – do ogrzewania lub chłodzenia budynków. I choć są dziś uznawane za najbardziej ekologiczną metodę dostarczania ciepła do nieruchomości, nadal budzą sporo wątpliwości. Jakie są kluczowe zalety pomp ciepła i jakie wady posiada ten system grzewczy? Wyjaśniamy.
Pompy ciepła – zasady działania
Pompy ciepła to urządzenia, które pobierają energię cieplną z określonego źródła, następnie podnoszą jej temperaturę za pomocą sprężarki i przekazują do systemu grzewczego lub chłodzącego. Są bardzo efektywnym źródłem ciepła, bo zużywają znacznie mniej energii niż bazujące na spalaniu paliw kopalnych systemy ogrzewania. Do najważniejszych czynników przemawiających za wyborem tego rozwiązania należy ekologiczny wymiar – pompy nie oddziałują negatywnie na środowisko emitując szkodliwe substancje – oraz niskie koszty eksploatacji. Jakie są dokładne argumenty za i przeciw tej metodzie ogrzewania?
Niskie koszty eksploatacji
Pompa ciepła to system grzewczy, który cechuje się wysoką efektywnością energetyczną – dostarcza bowiem więcej energii cieplnej niż ilość prądu zużyta do jej wyprodukowania. Wypada znacznie korzystniej niż tradycyjne systemy ogrzewania, co przekłada się w oczywisty sposób na rachunki. Jeśli dodatkowo zostanie zamontowana z fotowoltaiką, jej działanie jest praktycznie bezkosztowe.
Multifunkcyjność
Pompy ciepła to urządzenia wielofunkcyjne – mogą służyć do ogrzewania budynku zimą, ale także jego schładzania latem. Dodatkowo podgrzewają wodę użytkową, a także współpracują z innymi, występującymi w budynku systemami, jak chociażby rekuperacja. Decydując się na pompę ciepła zyskujemy więc wiele różnorodnych opcji jej zastosowania.
Ekologia
Niezaprzeczalną zaletą tej metody ogrzewania jest także jej ekologiczny wymiar. Pompa ciepła to obecnie najbardziej bezpieczny i neutralny dla środowiska system grzewczy. Jego wybór ogranicza emisję dwutlenku węgla, a wysoka efektywność energetyczna przekłada się mniejsze zużycie paliw kopalnych.
Długowieczność
Zakup pompy ciepła to spora inwestycja, dlatego kluczowa przy jej wyborze jest jakość i bezawaryjność. Dostępne obecnie na rynku modele charakteryzują się jednak długą żywotnością – odpowiednio zainstalowane i serwisowane bez problemu mogą działać 20-25 lat. Wymagają także mniej prac konserwacyjnych niż systemy bazujące na spalaniu paliw kopalnych, co przekłada się na ich większą opłacalność w perspektywie długofalowej.
Kilka słów o wadach pomp ciepła
Oczywiście pompa ciepła, jak każdy system grzewczy, posiada swoje słabe strony. Do kluczowej wady tego rozwiązania należy konieczność poniesienia większej inwestycji na starcie – na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Finalną opłacalność pompy odczujemy bowiem dopiero na etapie jej eksploatacji. Za słabą stronę tego systemu należy uznać także występowanie określonych wymogów instalacyjnych – niektóre pompy wymagają bowiem konkretnych czynników do prawidłowego działania – np. dostępu do zbiornika wodnego. Efektywność pomp ciepła spada również w ekstremalnych warunkach – jeśli chcemy zdecydować się na jej montaż w lokalizacji, gdzie występują skrajnie niskie temperatury, musimy liczyć się z wyższym zużyciem energii elektrycznej. Podobnie wygląda sytuacja, kiedy planujemy montaż tego ekologicznego źródła ciepła w starym budownictwie – musimy wówczas dokonać w nim kompleksowej termomodernizacji.
Rozważasz zakup pompy ciepła do swojego domu? Skontaktuj się z nami – pomożemy Ci podjąć właściwą decyzję.