Pompa ciepła – kaloryfery czy podłogówka?

pompa ciepła ogrzewanie podłogowe

Modernizacja ogrzewania na bardziej ekologiczne i ekonomiczne wiąże się najczęściej z montażem pompy ciepła. Także w nowo powstających budynkach stawia się na zielone ogrzewanie. Jak jednak rozprowadzić ciepło na poszczególne pomieszczenia? Czy klasyczna instalacja Centralnego Ogrzewania z grzejnikami zdaje egzamin czy też konieczne jest stawianie ogrzewania powierzchniowego, zwanego popularnie „podłogówką”? Postaramy się rozjaśnić temat.

Charakterystyka pompy ciepła

Pompy ciepła należą do źródeł niskotemperaturowych. Co to oznacza? W przypadku kotłów na węgiel czy pellet, temperatura wody wprowadzanej do obiegu przekracza 75°C. Podobne parametry można uzyskać na pompach wysokotemperaturowych: 70-80°C. Zwykła pompa do ogrzewania budynku osiąga z reguły nieco niższą temperaturę do 60°C. Jednak osiągnięcie takich parametrów wymaga z reguły dużo większych nakładów energii elektrycznej, co przekłada się na wysokie rachunki za prąd.

Optymalny zakres pracy dla pompy ciepła nie powinien przekraczać 35°C. W takim przypadku wydajność, czyli stosunek uzyskiwanej energii cieplnej do włożonej energii elektrycznej będzie utrzymywał się na wysokim poziomie. Inaczej mówiąc, nie opłaca się ogrzewać medium roboczego powyżej 35°C za pomocą pompy ciepła. Jaki ma to wpływ na wybór centralnego ogrzewania?

Dlaczego warto postawić na podłogówkę?

Idealnym rozwiązaniem wydaje się być ogrzewanie powierzchniowe. Instalacja ułożona pod dużą powierzchnią podłogi skutecznie ogrzewa cały budynek przy zasilaniu wodą o temperaturze do 30-40°C. Wydaje się zatem, że jest to rozwiązanie idealne. Dlaczego?

  • Niskotemperaturowa praca odbiorników i źródła ciepła sprawia, że podłączenie instalacji odbywa się bezpośrednio przez pompkę obiegową – bez dodatkowych mieszaczy oraz innych elementów dostosowujących temperaturę.
  • Ogrzewanie podłogowe działa na dużej powierzchni. Dzięki temu przy niższej temperaturze jest ono w stanie skutecznie ogrzewać różnej wielkości domy.
  • Kamienne podłogi oraz betonowe wylewki charakteryzują się dużą bezwładnością cieplną. Można je nagrzewać w momencie w czasie działania paneli fotowoltaicznych lub w tańszej taryfie. Natomiast ciepło to oddawane jest podczas całego dnia.

Niestety, podłogówka ma też swoje wady. Największą z nich są wysokie koszta montażu.

Czy kaloryfery dadzą radę ogrzać dom?

Przy termomodernizacji i zastąpieniu kotła na pompę ciepła, wymiana całego ogrzewania w domu jest dużym obciążeniem domowego budżetu. Czy zatem nie można pozostawić tradycyjnych kaloryferów?

Ogrzewanie w takim przypadku będzie działać, choć ze znacznie mniejszą wydajnością. Efektem będzie niższa temperatura w pomieszczeniach lub wyższe koszty ogrzewania. Nie oznacza to jednak, że konieczny będzie generalny remont i położenie podłogówki w każdym pokoju. Alternatywą są grzejniki wielkopowierzchniowe. Cechują się one większą powierzchnią oddawania ciepła, co zwiększa ich skuteczność nawet przy niskiej temperaturze zasilania. Jednocześnie są one znacznie tańszym rozwiązaniem.

Pompa ciepła – zatem co wybrać?

Wybór zależy od właściciela. W nowych budynkach częściej stawia się na ogrzewanie powierzchniowe, także ze względu na inne jego zalety. Natomiast w przypadku remontów, aby ograniczać koszty modernizacji, częściej stawia się na grzejniki wielkopowierzchniowe. Oba rozwiązania sprawdzają się równie skutecznie, o ile zostaną dobrane przez doświadczonych monterów. Dlatego warto wspierać się poradą specjalistów. Jeśli sam się wahasz między podłogówką a grzejnikami – napisz do nas. Chętnie pomożemy dobrać Ci odpowiednią instalację centralnego ogrzewania.

Share