Najważniejsze parametry pomp ciepła. Na co zwrócić uwagę?

Najważniejsze parametry pomp ciepła. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

W ramach walki ze zmianami klimatycznymi w Europie rezygnuje się z paliw kopalnych do ogrzewania budynków. Na miejsce starych kotłów węglowych najczęściej instalujemy nowoczesne pompy ciepła, by ogrzewały budynki przez kolejne dziesięciolecia. Jak wybrać odpowiednie urządzenie, które okaże się tanie w eksploatacji, a jednocześnie skutecznie ogrzeje dom zimą? W tym artykule przybliżamy najważniejsze parametry, na które powinieneś zwrócić uwagę w czasie zakupu!

Jak dobrać pompę ciepła do swojego domu?

Wielkość pompy ciepła zależy nie tylko od metrażu budynku, ale także stanu jego ocieplenia czy surowości zim w danym regionie. Klimatologiczna zima trwa do 40 dni nad polskim morzem oraz nawet do 6 miesięcy w Tatrach. Z tego powodu warto wspomóc się ekspertyzą fachowca w ocenie zapotrzebowania budynku na ciepło, na którego podstawie określa się odpowiednią moc pompy ciepła. Szacunkowo jest to około 120 W/m2 dla starych budynków, 50 W/m2 dla nowych, dobrze ocieplonych domów oraz zaledwie 10 W/m2 w budownictwie pasywnym. Jednak o jaką moc pompy chodzi? Przyglądając się tabliczce znamionowej, można znaleźć nawet trzy parametry opisujące moc tego urządzenia. Jak zatem poprawnie czytać dane techniczne?

Moc mocy nie równa. Najważniejsze parametry pomp ciepła

Przyglądając się danym w opisie produktu lub karcie produktu, znaleźć można wiele ciekawych parametrów określających pracę pompy ciepła. Dla kupującego szczególne znaczenie ma kilka z nich:

  • Moc grzewcza pompy ciepła to najważniejsza wartość. Określa ona ilość ciepła, jaką może wytworzyć urządzenie. Warto pamiętać, że jest to wielkość maksymalna, zatem powinna być ona zawsze nieco większa, niż zapotrzebowanie budynku na ciepło. Z drugiej strony zakup zbyt mocnego modelu spowoduje większy pobór energii elektrycznej i wyższe rachunki za prąd.
  • Moc elektryczne pompy ciepła, czyli maksymalny pobór prądu w czasie pracy. Im wartość ta będzie niższa, tym tańsza będzie eksploatacja pompy ciepła w domu.
  • Moc chłodnicza pompy ciepła dostępna jest tylko w niektórych modelach, które, oprócz grzania, mogą działać także w roli klimatyzacji. Moc chłodnicza określa maksymalną ilość chłodu wytworzoną przez urządzenie.
  • SCOP pompy ciepła to współczynnik wydajności. Określa on stosunek mocy grzewczej do mocy elektrycznej urządzenia. Jest on wyliczany na podstawie norm dla całego sezonu grzewczego.
  • SPF pompy ciepła to podobny współczynnik dla SCOP, ale wyliczany dla konkretnej instalacji w określonych warunkach klimatycznych, dzięki czemu jest on bardziej miarodajny od SCOP.
  • Głośność pompy ciepła, czyli moc akustyczna to również ważny parametr, choć często się o nim zapomina. W przypadku domowych instalacji, których moc nie przekracza 12 kW, maksymalny hałas nie powinien przekraczać 70 dB. Dla większych urządzeń może on dochodzić nawet do 78 dB.

Wiedząc już, jak odczytywać najważniejsze parametry pompy ciepła, z pewnością znajdziesz model dopasowany do Twoich potrzeb.

Czy pompa ciepła może się opłacać? Oczywiście!

Coraz więcej słyszy się o dużych rachunkach za ogrzewanie pompą ciepła. Czy zatem taki system może się opłacać? Dobrze dobrane i prawidłowo użytkowane urządzenie z reguły generuje podobne koszty, jak zakup węgla czy gazu do ogrzewania. Jednak przewagą pomp ciepła jest fakt, że mogą one współpracować z instalacją fotowoltaiczną. Dodatkowe zmniejszenie kosztów przyniesie zamontowanie rekuperacji, czyli wentylacji z odzyskiem ciepła. Rekuperacja obniży zapotrzebowanie budynku na ciepło, natomiast fotowoltaika może zasilać pompę ciepła nawet zimą!

Share