Ile kosztuje pompa ciepła

Ile kosztuje pompa ciepła

Choć ogrzewanie za pomocą pomp ciepła nie jest już tak popularne, jak jeszcze kilka lat temu, nadal jest to bardzo dobra alternatywa dla kotłów czy pieców na paliwa stałe. W długim okresie taki zakup przynosi korzyści ekonomiczne i ekologiczne, jednak sama instalacja wymaga sporych nakładów finansowych. Ile kosztuje pompa ciepła? Sprawdź, za co trzeba zapłacić i od czego zależy wysokość poniesionych inwestycji.

Jak droga jest instalacja pompy ciepła?

Ile pieniędzy trzeba przygotować na zakup i montaż ekologicznego źródła ciepła? Na tak ogólne pytanie można odpowiedzieć tylko w jeden sposób: to zależy. Głównym czynnikiem jest wielkość domu, a co za tym idzie, moc urządzenia. Jednak zakup pompy ciepła to tylko jeden ze składników instalacji. Kolejny, pod względem wysokości, koszt to robocizna. I tutaj trudno podać konkretną wartość, gdyż ta zależy od renomy instalatora, typu ogrzewania (typ pompy) oraz ilości prac przygotowawczych. Nie można zapominać także o dodatkowym osprzęcie – to także znacząco wpływa na budżet inwestycji. Zatem przyjrzyjmy się tym składnikom dokładniej.

Zakup pompy ciepła

Zanim przystąpisz do poszukiwań pompy ciepła, należy wykonać audyt i sprawdzić, jakie parametry musi posiadać urządzenie. Jeśli ilość kilowatów będzie zbyt mała, w domu będzie zimno (szczególnie w mroźne dni). Natomiast zakup największych dostępnych modeli to niepotrzebna eskalacja kosztów, które będą się znacznie dłużej zwracać (ponieważ część mocy nie będzie nigdy wykorzystywana na cele grzewcze).

Według badań międzynarodowych agencji zajmujących się energią odnawialną, w Europie koszt jednego kilowata mocy pompy ciepła wynosi około 5 000 zł. Przykładowo dla pompy 8 kW można założyć cenę 40 000 zł (ceny rynkowe oscylują między 36, a 45 tys. zł). Dla 10 kW mocy będzie to wydatek 50 000 zł (48 – 55 tys. zł).

Oczywiście są to wartości do wstępnych szacunków, ponieważ cena pompy ciepła zależy także od wielu innych czynników: producenta, wydajności, typu czy jakości wykonania. Cena może zawierać w sobie też materiały dodatkowe, a nawet montaż. Należy to wziąć pod uwagę przy porównywaniu kilku ofert instalacji pompy ciepła.

Montaż pompy ciepła

Ekologiczne urządzenie grzewcze musi zostać zainstalowane w domu. Wiąże się to z pracami przygotowawczymi: wiercenie w ścianach, przygotowywanie uchwytów czy zmiany w dotychczasowej instalacji grzewczej. Następnie samą pompę ciepła należy zamontować, podłączyć i uruchomić. W przypadku modeli split konieczne jest także połączenie obu elementów instalacją z czynnikiem roboczym (co wiąże się z wykonaniem próby szczelności i wydaniem odpowiedniego atestu). W związku z tym także koszty instalacji mogą się znacznie różnić od siebie, jednak wstępnie można przyjąć pewne widełki w zależności od typu pompy:

  • Instalacja pompy ciepła powietrze – woda to koszt około 8 do 12 tys. zł.
  • Za instalację pompy glikol – woda monterzy biorą od 10 do 15 tys. zł.
  • Najdroższy jest montaż pompy solanka – woda, ponieważ sięga od 12 do 18 tys. zł.
  • Najkorzystniejsze cenowo przy instalacji wypadają pompy powietrze – powietrze (do 8 tys. zł), jednak nie mogą one zasilać wodnych instalacji centralnego ogrzewania.

Część osób może zastanawiać się nad samodzielną instalacją pompy ciepła. W przypadku niektórych modeli jest taka możliwość, inne (szczególnie pompy typu split) wymagają napełnienia czynnikiem roboczym, czego dokonać może tylko osoba z uprawnieniami.

Dodatkowe osprzęty

Nie każda pompa ciepła posiada w zestawie bufor wody, wymagany w większości instalacji domowego ogrzewania. Jego koszt przekracza z reguły 1000 zł, a może sięgać nawet kwoty kilkukrotnie wyższej. Często należy dokupić także rurki, zawory oraz inne elementy instalacji ogrzewania. Warto sprawdzić także, czy kupowana pompa ciepła posiada sterownik (termostat), który odpowiada za utrzymywanie odpowiedniej temperatury w domu.

Dofinansowania na zakup i instalację pompy ciepła

Po uruchomieniu pompy ciepła dużą część kosztów można odzyskać w postaci dotacji. Najpopularniejszymi programami w tym zakresie są: Czyste Powietrze, Mój Prąd czy Moje Ciepło. Funkcjonuje także wiele lokalnych i mniejszych programów, skierowanych do rolników czy klientów największych firm energetycznych. Często można je ze sobą łączyć, uzyskując zwrot nawet ponad połowy poniesionych kosztów (zarówno na sam zakup pompy ciepła, jak i robociznę).

Share