Na jakim etapie budowy myśleć o instalacji klimatyzacji?

Na jakim etapie budowy warto pomyśleć o instalacji klimatyzacji?

Myśląc o klimatyzacji, większość osób widzi w głowie jednostkę wewnętrzną montowaną na ścianie i/lub zewnętrzną, stojącą swobodnie na dworze. Przy instalacji tego typu rozwiązań wystarczy doprowadzić instalację elektryczną oraz kanały powietrzne. Dlatego też łatwo dojść do wniosku, że zakup i montaż klimatyzacji można zostawić na okres wykończenia nowo powstającego budynku. Jest to jednak duży błąd. Dlaczego? O tym dowiesz się w tym artykule.

Zoptymalizuj instalację klimatyzacyjną w swoim domu!

Stawiając nowy budynek, masz mnóstwo możliwości, które możesz wykorzystać. Wybór klimatyzatora typu split pozwoli przeniesienie hałaśliwych podzespołów poza budynek, natomiast w salonie zamontować tylko jednostkę wewnętrzną – nadmuchującą schłodzone powietrze. A co jeśli zdecydujesz się na wersję multisplit? Do jednej jednostki zewnętrznej możesz podłączyć nawet do 9 efektorów w różnych pomieszczeniach. W ten sposób możesz niezależnie sterować temperaturą w każdym pokoju, kuchni czy salonie, minimalizując koszty działania całego systemu.

Dostosuj klimatyzację do swoich potrzeb

Instalacja klimatyzatora ściennego, choć jest najczęściej kojarzonym przez klientów, to tylko jedno z dostępnych rozwiązań. Warto zastanowić się też nad innymi możliwościami:

  • Urządzenia kanałowe. Klimatyzator umieszczony jest w mało widocznym miejscu i tłoczy schłodzone powietrze do sieci kanałów. Te obiegają cały dom (najczęściej umieszczone nad sufitem) i doprowadzają chłód do każdego pomieszczenia. W tym przypadku nie ma możliwości osobnego sterowania temperaturą w każdym miejscu, natomiast będzie ona taka sama w całym budynku, nawet przy dużym metrażu.
  • Klimatyzatory kasetonowe to niewielkie urządzenia montowane w suficie pomieszczenia. Są one odpowiednikiem klasycznych modeli naściennych.
  • Urządzenia podstropowe ukryte są w pełni w suficie, co pozwala zaoszczędzić jeszcze więcej miejsca w pomieszczeniach.
  • Konsole przypodłogowe to urządzenia umieszczane na niższym poziomie.

W systemach multisplit można łączyć kilka wspomnianych systemów, podłączając je wszystkie do jednej jednostki zewnętrznej.

Kiedy warto pomyśleć o klimatyzacji przy budowie domu?

To, co łączy wspomniane wcześniej efektory, to potrzeba wykonania odpowiednich prac na wczesnych etapach budowy. Czy to będzie sieć kanałów kanalizacyjnych, obejmujących cały budynek, czy też zagospodarowanie większej ilości miejsca nad sufitem. Dlatego też efektywna i komfortowa instalacja klimatyzacyjna powinna być ujęta już na etapie projektu domu. To właśnie wtedy jest czas na rozplanowanie wszystkich potrzebnych instalacji tak, by chłodne powietrze bez problemu dochodziło do każdego zakamarku budynku.

Gdy na działce staną ceglane ściany, przyjdzie czas na montaż kanałów, przewodów i kabli. Natomiast instalacja efektorów nastąpi już w czasie wykańczania pomieszczeń. Im wcześniej włączysz w swoje planowanie system klimatyzacyjny, tym efektywniejszy i wygodniejszy będzie stworzony przez Ciebie system.

Share