Kiedy klimatyzacja stanie się dla nas niezbędna?

Kiedy klimatyzacja stanie się dla nas niezbędna?

Na całej Ziemi zaobserwować można przyspieszający wzrost średnich, rocznych temperatur. Ocieplenie klimatu jest obserwowane już od ponad stu lat i według prognoz naukowców jest to dopiero początek tego trendu. Oznacza to, że w ciągu kolejnych dekad letnie fale upałów w Polsce będą występować coraz częściej, wymuszając na mieszkańcach inwestycję w klimatyzację. Sprawdź, dlaczego nie warto czekać i już dziś pomyśleć o takim urządzeniu w swoim mieszkaniu lub domu!

Czy klimatyzacja jest w Polsce konieczna?

Pogoda bywa zmienna i nie sposób przewidzieć jej dokładnie nawet na kilka kolejnych dni. Jednak w ujęciu ogólnym łatwo można zauważyć oznaki ocieplenia: coraz rzadziej zimą ulice i pola pokryte są warstwą śniegu, a latem zdarzają się okresy bardzo wysokich temperatur, przekraczających 30°C. W 2015 roku w Opolu zanotowano aż 37 takich dni. Takie upały powodują znaczące pogorszenie samopoczucia, utrudniają zasypianie, powodują przemęczenie, a także odwodnienie. Aby lepiej chłodzić organizm, serce musi pompować większe ilości krwi, przez co jest bardziej osłabione. Długo utrzymujące się upały są poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Nic więc dziwnego, że w niektórych państwach klimatyzatory są powszechnym wyposażeniem, niczym telewizor czy lodówka. Czy Polska w niedługim czasie również stanie się takim miejscem? Ze względu na nasze położenie geograficzne między strefą oceaniczną a kontynentalną, fale upałów nie są u nas jeszcze tak częste, jak na południu czy zachodzie Europy. Jednak już dziś klimatyzacja pozwala nie tylko przetrwać najgorszy okres lata, ale również zachować w tym czasie dobre samopoczucie i wysoką produktywność.

Dlaczego warto postawić na klimatyzację?

Walka z upałami to główne zadanie, jakie pełni klimatyzacja. Jednak urządzenie to może przydać się także w innych sytuacjach. Jakich?

  • Klimatyzatory mogą chłodzić powietrze, ale większość z nich ma także funkcję odwrotną. W okresie jesiennym oraz wiosennym, w chłodniejsze poranki i wieczory, mogą one dogrzewać powietrze, zanim uruchomisz główne źródło ogrzewania domowego.
  • Wysoki poziom wilgoci? Działanie klimatyzatora osusza powietrze, dzięki czemu jest ono przyjaźniejsze dla alergików. W ten sposób przeciwdziała także osiadaniu pary wodnej na szybach czy powstawaniu mokrych plam.
  • Wentylacja i oczyszczanie powietrza jest dostępne w wielu nowoczesnych klimatyzatorach. Choć urządzenia nie pobierają powietrza z zewnątrz budynku, posiadają liczne filtry oczyszczające zimne powietrze, a także generują ruch ułatwiający wymianę powietrza przez uchylone okno.
  • W sprzedaży są obecne także klimatyzatory z jonizatorem powietrza. Generują one jony ujemne, oczyszczające dodatkowo powietrze z zanieczyszczeń i poprawiające jego jakość.

Na klimatyzację nigdy nie jest za późno. Czy aby na pewno?

Do działania klimatyzatora konieczny jest prąd. Zbyt dużo działających jednocześnie urządzeń stanowi ogromne obciążenie dla sieci energetycznej, która już dziś nie daje sobie rady z przesyłaniem nadprodukcji energii elektrycznej z przydomowych elektrowni słonecznych. Bez szybkiej modernizacji sieci przesyłowej niemożliwe będzie zasilenie klimatyzatorów w upalne dni, co może prowadzić do prawnych ograniczeń w ich instalacji.

Rozwiązaniem jest zakup instalacji fotowoltaicznej. Ta generuje najwięcej energii właśnie w słoneczne, upalne dni. W ten sposób chłodzenie domu będzie odbywać się niemal za darmo, szczególnie że aktualnie w gorące dni wiele paneli jest wyłączanych z powodu niewydolności sieci (wzrost napięcia w sieci energetycznej). Jeśli zatem masz własną przydomową elektrownię słoneczną, warto rozważyć instalację klimatyzatora, aby w pełni korzystać z fotowoltaiki!

Share