Jak działa prawdziwa klimatyzacja

Jak działa prawdziwa klimatyzacja

W sklepach znaleźć można różne rozwiązania, które nie zawsze odpowiadają temu, co poszukujemy. Co roku, gdy tylko zaczyna się upał, trafić można na doskonałe okazje z zakupem klimatyzacji. Niestety, większość urządzeń sprzedawanych pod tą nazwą (lub łudząco ją przypominającą) w żadnym przypadku na nią nie zasługuje. Czym jest klimatyzator, a jakie urządzenia na pewno nim nie są? Sprawdź sam.

Czym jest klimatyzator?

Każda klimatyzacja działa na tej samej zasadzie. Jakiś czynnik roboczy, poprzez sprężanie i rozprężanie, przenosi ciepło z jednego miejsca na drugie. Charakterystyczne więc dla tego urządzenia są dwa wymienniki ciepła. Jeden mieści się w domu i pobiera energię cieplną z powietrza, natomiast drugi oddaje tę energię na dworze.

Jednak tego typu urządzenia są stosunkowo drogie. W czasie kolejnych fal gorącego powietrza w sklepach pojawia się wiele bardziej dostępnych rozwiązań, które bardziej lub mniej nawiązują do klasycznego klimatyzatora. Jakie to rozwiązania i czy działają równie skutecznie? Sprawdź sam.

Klimatyzator przenośny

W przypadku klimatyzatorów przenośnych zasada działania jest dokładnie taka sama, jak w przypadku typowym pomp ciepła ustawionych na chłodzenie. Jednak sposób zastosowania wymusza pewne zmiany w konstrukcji. Przede wszystkim mamy tu do czynienia z jedną jednostką, w której mieszczą się oba wymienniki ciepła. Powietrze odbierające energię cieplną kierowane jest na zewnątrz budynku. Natomiast problem jest z pobieraniem świeżego powietrza.

W przypadku otwartego okna, przez które wyprowadzony jest wydmuch, powietrze w środku jest na bieżąco uzupełniane ciepłym strumieniem płynącym z podwórka. Zmniejsza to wydajność chłodzenia. Jednak w przypadku rozwiązania tymczasowego sprawdza się doskonale. Gorzej, gdy rura wyprowadzona jest przez szczelny otwór. Wtedy we wnętrzu powstaje podciśnienie, powodujące zasysanie powietrza każdą dostępną szczeliną. Może to czasem nieść pewne niebezpieczeństwo.

Klimator

Nazwa jest bardzo podobna do klimatyzatora i wiele osób, po szybkim zerknięciu, może dać się nabrać. Tymczasem urządzenie to nie ma nic wspólnego z pompą ciepłą. Łączy ono w sobie parowanie lodu lub zimnej wody z działaniem wiatraka. Jednak ilość chłodu, jaki zapewnić może zbiornik zimnej wody, nie zmienia w dużym stopniu temperatury wewnątrz pomieszczenia.

Sam wiatrak może dawać złudne wrażenie chłodu, związane z ruchem powietrza. Podobnie na dworze lekki wiaterek potrafi znacząco zmniejszyć odczuwalną temperaturę. Jednak po wyłączeniu urządzenia cały ten efekt ucieka.

W przypadku tajemniczo brzmiących klimatorów wykorzystywane jest kilka złudnych zjawisk. Wiatrak, tworzący ruch powietrza i zmniejszający temperaturę odczuwalną, pojemnik lodu, mający uzasadniać działanie tego urządzenia, oraz zwiększenie wilgoci w pomieszczeniu, co obniża poczucie zaduchu. Jednak urządzenia te nie są w stanie realnie zmniejszyć temperatury w większych pomieszczeniach, jak salon czy pokój.

Wiatrak wolnostojący

Jest to dobre i tanie rozwiązanie tymczasowe. Choć, w przeciwieństwie do klimatyzacji, nie może on obniżyć temperatury w pomieszczeniu, może dawać poczucie ulgi dzięki wprawianiu powietrza w ruch. Wiatraki stosowane są w wielu miejscach tam, gdzie wciąż nie ma możliwości zamontowania klimatyzacji z powodów technicznych lub finansowych. I sprawdza się w swojej roli całkiem dobrze.

Wybieraj świadomie

Sklepy starają się maksymalnie zwiększać wybór, jaki masz w czasie zakupu. Ogromna rozpiętość cen między profesjonalną jednostką chłodzącą a zwykłym wiatrakiem kusi do wprowadzania produktów pośrednich. Jednak w praktyce ich działanie jest mocno ograniczone.

Jaki wybór wykonać? Istnieje kilka sensownych rozwiązań dla rozsądnego klienta:

  • zakup wiatraka wolnostojącego, aby zapewnić sobie choć minimalne polepszenie warunków bytowych,
  • zainwestować w profesjonalną klimatyzację i postawić na realne zmniejszenie temperatury w swoim domu,
  • postawić na nowoczesne rozwiązanie i rozważyć zakup pompy ciepła z możliwością chłodzenia. W ten sposób uzyskać można dodatkowe dofinansowanie oraz możliwość odliczenia kosztów od podatku.

Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od zasobności portfela oraz potrzeb każdego klienta. Jednak warto zastanowić się nad opcjami realnie wpływającymi na komfort mieszkania, zamiast stawiać na nie do końca zrozumiałe wynalazki z nadzieją, że będą one skutecznie działać.

Share