Czy warto inwestować w klimatyzację

Klimatyzacja kojarzona jest głównie z wygodą i zwiększeniem komfortu, zwłaszcza w upalne, letnie dni. Jednak montaż klimatyzatorów ma także wiele praktycznych korzyści i zalet, w związku z czym jej montaż czasem jest wręcz koniecznością. Sprawdź, dlaczego warto posiadać w domu klimatyzację.

Korzyści z zakupu klimatyzacji

Czy warto inwestować w klimatyzację? Wystarczy przejrzeć listę najważniejszych korzyści, jakie niesie posiadanie klimatyzatora w domu:

  • Coraz wyższe temperatury latem. Globalne ocieplenie powoduje, że każdy kolejny rok jest cieplejszy. Działania proekologiczne mogą zmniejszyć tempo wzrostu temperatury, jednak zmiana sama w sobie jest naturalna. Dla ludzi wysoka temperatura nie jest optymalna – powoduje większe przemęczenie oraz leniwość. Posiadanie klimatyzacji pozwoli na bardziej wydajną pracę w domu, a także znacznie polepszy samopoczucie domowników.
  • Poczucie duszności utrudnia codzienne funkcjonowanie. Brak tchu, ciężkie powietrze i złe samopoczucie występują często w upalne dni, tuż przed zmianą pogody. Dzięki klimatyzacji można o nich zapomnieć i czuć się równie dobrze, jak w chłodniejsze dni.
  • Chłodzenie powietrza to podstawowa funkcja klimatyzatora. Jednak większość modeli ma także opcję dogrzewania pomieszczenia. Jest to przydatna funkcja jesienią oraz wiosną, gdy jest wciąż za ciepło, by zacząć grzać, ale poranki bywają chłodne.
  • System klimatyzacji umożliwia także kontrolę wilgotności powietrza. Urządzenie to przede wszystkim osusza powietrze w domu. Dzięki temu zapobiega powstawaniu grzybów. Zwiększa także poziom dobrego samopoczucia.
  • Dodatkowo klimatyzacja oczyszcza powietrze oraz usuwa nieprzyjemne zapachy.

Funkcje klimatyzatora są niewątpliwe. Wiele osób jednak może narzekać, że klasyczne klimatyzatory działają tylko w jednym pomieszczeniu, w którym są zamontowane. Czy to prawda? Zależy jaki model urządzenia zostanie zainstalowany.

Rodzaje klimatyzacji

Na rynku znaleźć można wiele ciekawych rozwiązań. Najczęściej spotyka się:

  • klimatyzatory ścienne, najczęściej kojarzone przez klientów, są jednostkami typu Split i faktycznie działają głównie w jednym pomieszczeniu,
  • klimatyzatory przypodłogowe, przypominające grzejniki, służące głównie do dogrzewania pomieszczeń jesienią i wiosną,
  • rozwiązania kasetonowe do zastosowań w biurach i firmach, ponieważ dobrze sprawdzają się przy dużych powierzchniach jednego pomieszczenia,
  • klimatyzacje podstropowe o nieco mniejszej mocy, także montowane do sufitu i spotykane głównie w budynkach użyteczności publicznej oraz biurach,
  • urządzenia kanałowe, najmniej widoczna i pozwalająca obsługiwać wiele pomieszczeń naraz.

Każde rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w innych warunkach.

Klimatyzacja i rekuperacja

Klimatyzacja kanałowa sposobem rozprowadzania zimna lub ciepła może przypominać także instalację rekuperacji. Fakt ten można w pełni wykorzystać, łącząc ze sobą oba te rozwiązania. W ten sposób powstaje mechaniczna wentylacja budynku, która zapewnia odzyskiwanie ciepła lub zimna z pomocą odpowiedniego wymiennika. Ponadto system taki może dodatkowo podgrzewać powietrze lub je chłodzić przed wysłaniem do poszczególnych pokoi, kuchni czy salonu.

Myślisz o pompie ciepła? Może klimatyzacja do tego?

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem pompy ciepła, warto rozważyć urządzenia z możliwością obrócenia obiegu. Dzięki temu zakupione urządzenie będzie mogło pracować także jako klimatyzacja. Jest to ostatnio bardzo popularne rozwiązanie, ponieważ cena takiej pompy ciepła jest niewiele wyższa od klasycznego urządzenia, natomiast pozwala na znaczące podniesienie komfortu życia domowników. Jest to też rozwiązanie przyszłościowe – idealne na nadchodzące, gorące lata.

Czy warto inwestować w klimatyzację?

Z całą pewnością klimatyzacja jest przydatnym urządzeniem. Zwiększa komfort życia domowników, ale także znacząco poprawia ich samopoczucie. Przekłada się to na większą produktywność w ciągu dnia, więcej energii i radości. Możliwość połączenia klimatyzatora z pompą ciepła oraz rekuperacją to nie tylko możliwość obniżenia kosztów inwestycji, ale także znaczące poprawienie efektywności działania takiego rozwiązania.

Share