Trendy w budowlance 2024. Dowiedz się jak ocieplić dom!

Trendy w docieplaniu budynków w 2024 roku

Technologia budowy domów jednorodzinnych dynamicznie się zmieniała w ostatnich dekadach. Szczególnie duży nacisk został położony na ocieplenie budynku. Obok stosowanych od lat metod pojawiły się zupełnie nowe materiały, o lepszych właściwościach izolacyjnych. Ich rozpowszechnianie się doprowadziło do zmniejszenia cen, a tym samym, większej dostępności. Z tego powodu aktualnie docieplenie domu wykonuje się zupełnie inaczej, niż dwadzieścia lat temu. Jakie są aktualne trendy? Sprawdź!

Docieplenie domu – najczęściej spotykane materiały

Jednym z najpopularniejszych materiałów izolacyjnych nadal pozostaje styropian w postaci prostokątnych płyt. Jest on wygodny do ocieplania elewacji budynku od strony zewnętrznej. Przyklejanie kolejnych płyt obok siebie, a następnie mocowanie ich kołkami jest dość proste. Również wełna skalna w rolkach cieszy się stałą popularnością. Zwłaszcza przy dociepleniu otwartych poddaszy z żebrowaniem. Materiał ten nie wymaga bowiem tak dokładnego docinania, wystarczy wcisnąć go pomiędzy kolejne belki i zabezpieczyć folią paroizolacyjną.

Problem pojawia się jednak z trudno dostępnymi miejscami oraz miejscami o niestandardowym kształcie. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na trzecią z najpopularniejszych metod docieplania budynków: izolację wdmuchiwaną.

Dlaczego izolacja wdmuchiwana jest tak chętnie wybierana?

Odejście od typowych dawniej sposobów docieplania staje się faktem. Dlaczego? Okazuje się, że nowa technologia ma do zaoferowania wiele istotnych korzyści. Wdmuchiwanie izolacji zapewnia:

  • Łatwe dostawanie się do różnych szczelin i wąskich przesmyków. Materiał izolacyjny dostarczany jest za pomocą węża, który łatwo można włożyć w wąską szczeliną, by dostać się do każdego zakamarku. W ten sposób unika się powstawania niedocieplonych obszarów, przez które ciepło ucieka z budynku.
  • Duży dobór materiałów izolacyjnych. W metodzie wdmuchiwania można wykorzystać zarówno granulat styropianowy jak i włókna wełny skalnej. Częstym dodatkiem do tego drugiego materiału są włókna celulozowe o niskiej cenie, dobrych właściwościach wygłuszających i izolacyjnych.
  • Wdmuchiwanie izolacji jest znacznie szybszą metodą od mozolnej instalacji kolejnych płyt styropianowych czy pasów wełny. Krótszy czas pracy to nie tylko niższe koszty, ale i możliwość szybszego zakończenia remontu.
  • Technologia wdmuchiwania może być wykorzystywana nie tylko do poddaszy, ale również do izolowania termicznego ścian, fundamentów, piwnic oraz elewacji. W każdym zastosowaniu sprawdza się równie dobrze.

Uniwersalność, szybkość i łatwość stosowania tej metody sprawia, że jest ona lubiana też przez ekipy remontowe. Fachowcy mogą wykonać swoją pracę szybciej, będąc jednocześnie pewnym, że ocieplenie będzie bardzo skuteczne.

Trendy w docieplaniu budynków w 2024 roku

W przypadku nowych budów styropian płytowy oraz rolki wełny mineralnej są nadal chętnie wybierane, ponieważ odpowiednie zaplanowanie prac znacząco ułatwia ich stosowanie (choć i tu coraz częściej stosuje się także wdmuchiwanie izolacji). Jednak przy docieplaniu istniejących budynków znacznie częściej sięga się po izolację wdmuchiwaną. Nie tylko znacząco przyśpiesza czas pracy, ale również ułatwia właściwe zaizolowanie trudno dostępnych miejsc i zakamarków.

Share