Rola izolacji w budynku – dlaczego warto dobrze docieplić swój dom

Ocieplenie budynku jest naturalnym etapem budowy. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, jak bardzo jest on istotny i jak wiele od niego zależy. O wadze tego aspektu świadczy już fakt, że jest on dokładnie określony przepisami. Co więcej, poziom wymaganej izolacji cieplnej był już kilkukrotnie zwiększany. Dlaczego? I czy warto docieplić swój dom, jeśli był on budowany wiele lat temu? Sprawdź sam.

Cel izolacji cieplnej budynku

Głównym zadaniem izolacji cieplej domu jest zatrzymywanie ciepła wewnątrz pomieszczeń. W chłodne dni energia cieplna opuszcza budynek każdym możliwym sposobem:

  • Ściany oraz dach odpowiadają za ponad połowę wszystkich strat cieplnych budynku.
  • Wentylacja mechaniczna również powoduje znaczną utratę ciepła. Z tego powodu zaleca się montaż rekuperacji – systemu wymuszającego wymianę powietrza z wymiennikiem cieplnym, który odzyskuje nawet do 90% traconej w ten sposób energii cieplnej.
  • Dziś stolarka okienna i drzwiowa nie powoduje już takich strat, jak dawniej. Związane jest to ze znacznie większą dokładnością wykonania oraz nowoczesnymi technologiami (jak komory powietrzne w ramach oraz między szybami, które izolują cieplnie wnętrze budynku).
  • Podłoga ma już znacznie mniejsze znaczenie. W typowym układzie prowadzi do utraty jedynie 7% całej traconej energii. Jednak warto także zaizolować fundamenty budynku, aby ograniczyć także tę ścieżkę.
  • Mimo wszelkich starań, często w domu pozostaną jakieś mostki cieplne. Są to metalowe elementy, które omijają warstwę izolacyjną budynku (na przykład śruby montażowe bez odpowiedniej izolacji).

Nowoczesny dom chroniony jest przed każdą z wymienionych ścieżek uciekania ciepła. Rekuperacja, nowoczesne okna, budowa bez mostków cieplnych i, w końcu, dobra izolacja ścian i dachu. To ten ostatni aspekt ma największe znaczenie w tym przypadku.

Jednak izolacja cieplna jest ważna nie tylko w zimie, ale także latem. Dobrze wykonany budynek znacząco ogranicza także przechodzenie ciepła z zewnątrz do budynku. Izolacja cieplna pozwala cieszyć się chłodem w upalne dni.

Oszczędności widoczne w portfelu

Poziom izolacji cieplnej przekłada się na duże oszczędności w budżecie domowym. Jeśli ciepło pozostanie w budynku, nie będzie potrzeby ciągłego dogrzewania pomieszczeń. Pewnych stat nie można uniknąć, jednak nowoczesne budynki wymagają znacznie mniej paliwa do ich ogrzania. Oznacza to mniejsze rachunki za prąd, węgiel lub gaz.

Przepisy prawa budowlanego

Poziom izolacji cieplnej określony jest przez prawo budowlane. Na początku 2021 roku weszły w życie nowe wartości maksymalnych współczynników przenikania cieplnego. Określają one, jak dużo energii cieplnej może przejść przez poszczególne elementy budynku i mieszone są w watach na metr kwadratowy mnożony przez kelwin. W przypadku ścian wskaźnik ten został obniżony z 0,23 (obowiązywało od 2017 roku) do 0,20. Przenikanie cieplne dachu zmniejszono natomiast z 0,18 do 0,15. Wskaźnik obniżony został także w przypadku okien oraz okien połaciowych.

Zmiany te dążą do jak największych oszczędności w zakresie ogrzewania budynków.

Jak docieplić budynek?

Czy warto docieplać stare budynki? Z całą pewnością. Jest to bowiem dobra inwestycja. Zwiększając poziom izolacji cieplnej, można znacząco zmniejszyć zapotrzebowanie na paliwa opałowe, co przełoży się na spore oszczędności. Docieplenie posłuży przez wiele dziesięcioleci, przez które jego koszty zwrócą się ze sporą nawiązką.

Docieplenie nie zawsze jest jednak łatwe, czy nawet możliwe. Pierwszym problemem będzie ocena przyczepności izolacji do obecnej, zewnętrznej warstwy budynku, najczęściej tynku. W celu określenia tego aspektu należy w kilkunastu różnych miejscach przykleić klocki ze styropianu. Po trzech dniach natomiast się je wyrywa. Jeśli odpadną wraz z tynkiem, wierzchnią warstwę elewacji będzie trzeba ściągnąć. Natomiast w przypadku rozwarstwienia się styropianu, przyczepność oceniana jest na prawidłową.

Najczęściej do docieplania stosuje się wełnę szklaną lub styropian. Materiały te mają bardzo dobre właściwości pod kątem izolacji cieplnej. Jeśli w budynku, najczęściej w konstrukcji dachu, występują duże przestrzenie, można uzupełnić je materiałem izolacyjnym metodą wdmuchiwania, którą opisaliśmy w innym artykule.

Postaw na izolację budynku

Zarówno przy nowo budowanych domach, jak i przy okazji remontu starszych budynków, warto zastanowić się, jak wykonać optymalną izolację cieplną. Odpowiednie docieplenie ścian i dachu pozwoli ograniczyć ilość paliwa opałowego, co przełoży się na spore oszczędności. Jednak nadmierne obniżanie współczynnika przenikania cieplnego będzie mijać się z celem, jeśli stolarka okienna lub system wentylacji nie będzie maksymalnie ograniczać strat energii cieplnej.

Share