Czym jest izolacja wdmuchiwana i kiedy się ją stosuje

Izolacja termiczna budynku musi zapewniać ciągłość warstwy. Powstanie choćby jednego mostku cieplnego spowoduje bowiem swobodny przepływ ciepła niezależnie od grubości izolacji. Czym są  takie mostki? To dowolne, metalowe połączenie dachu oraz elementu konstrukcyjnego budynku (na przykład nieizolowana śruba). Aby uniknąć ich obecności, warstwa izolacyjna musi dokładnie wypełniać całą wolną przestrzeń. W czasie remontów lub przy skomplikowanej zabudowie poddasza może się to okazać bardzo trudnym zadaniem. W takim przypadku przydatna może być izolacja wdmuchiwana.

Na czym polega izolacja wdmuchiwana?

Metoda wdmuchiwania ocieplenia, zwana po angielsku również metodą „blow in”, polega na podawaniu pod ciśnieniem luźnego materiału izolacyjnego w postaci granulatu. Takie ocieplenie stosować można przy dowolnej konstrukcji dachu (płaski, skośny), a także do docieplenia stropu, skosów czy ścianek działowych lub elewacyjnych.

Przydatna jest szczególnie w przypadku remontu, gdy dostęp do powierzchni ocieplanej jest mocno ograniczony. Z drugiej strony, taki zabieg przeprowadzić może tylko wyspecjalizowana ekipa, posiadająca profesjonalny sprzęt oraz odpowiednią wiedzę. Jedynie w ten sposób maszyna wdmuchująca jest w stanie dokładnie wypełnić nawet trudno dostępne miejsca i zapewnić pełną ciągłość izolacji.

Zatrudnieni specjaliści będą musieli wykonać otwory w odpowiednich miejscach i w odpowiedniej ilości. Następnie zapewnić muszą odpowiednią gęstość granulatu. W tym celu należy także wybrać odpowiedniej jakości materiał do ocieplania. Nieco łatwiej ocieplić dostępne poddasze, do którego można swobodnie wejść. Ułatwia to stworzenie równomiernej warstwy izolacji bez wykonywania dodatkowych otworów.

Najpopularniejsze granulaty

Najczęściej wykorzystuje się granulaty z wełny mineralnej oraz włókien celulozowych. Współczynnik przewodzenia takiej mieszaniny mieści się w przedziale 0,037 – 0,042. Takie parametry pozwalają uzyskać bardzo skuteczną warstwę izolacyjną w każdym budynku. Przy doborze odpowiedniej grubości warstwy należy doliczyć dodatkową wysokość związaną z osiadaniem materiału z czasem.

Najmocniejszą stroną wełny mineralnej jest jej odporność pożarowa (klasa A1). Oznacza to, że nie będzie się ona paliła ani wytwarzała trujących oparów nawet w temperaturze 1000 stopni. Z kolei włókna celulozowe wykazują bardzo dobre współczynniki termiczne jako przegrody, choć są mniej odporne na ogień i wysoką temperaturę.

Zalety izolacji wdmuchiwanej

Choć izolacja wdmuchiwana nie jest cały czas bardzo popularna, posiada ona szereg korzyści i dobrych stron, dzięki którym cały czas zyskuje nowych zwolenników. Do najważniejszych jej zalet wymienić można:

  • szczelna i jednolita izolacja, zapobiegająca powstawaniu mostków termicznych,
  • łatwość wypełnienia trudno dostępnych miejsc, gdzie inne metody całkowicie zawodzą,
  • brak odpadów – cały materiał izolacyjny jest wykorzystywany do ocieplenia budynku, w przeciwieństwie do standardowych metod, wymagających docinania i kształtowania warstwy izolacyjnej,
  • znaczne ograniczenie kosztów ogrzewania,
  • chroni nie tylko zimą przed utratą ciepła przez budynek, ale także latem, gdy pozwala zachować miły chłód w upalne dni,
  • metodą wdmuchiwania izolować można dowolne powierzchnie,
  • doskonale sprawdza się w czasie remontów, gdy dostęp do powierzchni izolowanej jest mocno ograniczony,
  • skuteczna ochrona akustyczna i wyciszenie całych pomieszczeń,
  • warstwa izolacyjna jest bezpieczna pod kątem pożarowym,
  • krótki czas realizacji i brak wymogu wietrzenia pomieszczeń izolowanych.

W wielu sytuacjach izolacja wdmuchiwana jest jedynym racjonalnym sposobem na docieplenie budynku lub jego wyciszenie. Jednocześnie metoda ta może konkurować z tradycyjnymi sposobami ocieplania domów i poddaszy.

Ciepły dom dzięki izolacji wdmuchiwanej

Izolacja wdmuchiwana jest wykorzystywana coraz częściej ze względu na swoje zalety. Mimo to nadal nie jest to zbyt popularne rozwiązanie w Polsce. Wierzymy, że w ciągu kolejnych lat będzie się to zmieniać, a w niedalekiej przyszłości wdmuchiwanie materiału izolacyjnego stanie się jedną z głównych metod izolacji budynku.

Wynika to z jej skuteczności – zapewnia brak mostków cieplnych, które mogą zniweczyć nawet najlepiej wykonaną pracę w tradycyjny sposób. Dodatkowo metoda wdmuchiwana może być stosowana także w sytuacjach, gdy klasyczne rozwiązania nie dają sobie rady. Dotyczy to szczególnie remontów. Nie musisz teraz rozbierać sufitu, by docieplić dach. Wystarczy zadzwonić do nas i zapytać o dostępność metody izolacji wdmuchiwanej w Twoim regionie. Nie czekaj i skontaktuj się z nami już teraz.

Share