Jak zbudować basen całoroczny zgodnie z prawem?

basen całoroczny zgodnie z prawem

Coraz więcej osób w Polsce decyduje się na posiadanie własnego basenu. Wybór miejsca pod murowane kąpielisko nie jest jednak prosty. Do tego często pojawiają się wątpliwości, czy takie przedsięwzięcie będzie zgodne z obowiązującymi przepisami prawnymi i budowlanymi. Uchybienia w tym zakresie grożą wysokimi karami oraz nakazem rozebrania całej konstrukcji. Jak zatem podejść do budowy basenu, by był on w pełni zgodny z prawem?

Kluczowa jest powierzchnia basenu murowanego

Względem przepisów najważniejszym parametrem jest wielkość budowanego kąpieliska. Zgodnie z artykułem 29 ustawy pierwszej Prawa Budowlanego, baseny całoroczne o powierzchni mniejszej lub równej 50 m2 nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Większe obiekty wymagają pozyskania odpowiednich dokumentów, co znacząco przedłuża czas inwestycji. Ich brak może doprowadzić do konieczności rozbiórki basenu lub jego legalizacji, co wiąże się jednak z wysokimi opłatami.

Jeśli dopiero planujesz budowę domu, warto już na tym etapie zastanowić się nad basenem ogrodowym całorocznym. Jeśli zostanie on dodany do projektu domu, nie będziesz musiał ponownie załatwiać pozwolenia na budowę.

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę przy budowie basenu stałego?

W świetle Prawa Budowlanego istotna jest głównie powierzchnia kąpieliska. Poza tym nowy basen nie może negatywnie wpływać na inne konstrukcje znajdujące się w jego pobliżu ani powodować ich zawilgocenia. W tym zakresie nie znajdziemy jednak w przepisach konkretnych wartości odstępów. Czy zatem kąpielisko do 50 m2 można wybudować w niemal każdym miejscu? Teoretycznie tak, jednak warto pamiętać także o bardziej praktycznych aspektach takiego wyboru:

  • Odpowiednie nasłonecznienie. Najlepsze kąpiele odbywa się w ciepłej, nagrzanej wodzie. Podgrzewane baseny mogą generować wysokie koszty. Dlatego warto zapewnić długą ekspozycję na słońce. Dzięki temu woda nagrzeje się w naturalny sposób, a wypoczynek będzie jeszcze przyjemniejszy.
  • Drzewa i krzewy. Budowa basenu w okolicy dużych roślin wiąże się ze sporym ryzykiem: podziemne korzenie mogą rozrastać się w kierunku konstrukcji, a następnie napierać na nią, doprowadzając do pęknięć i zniszczeń. Dlatego też zaleca się wybór miejsca oddalonego od drzew i dużych krzewów.
  • Przewody i rurociągi. Głębokość wykopu pod basen przekracza najczęściej 1,5 m głębokości, na której prowadzone są instalacje wodno-kanalizacyjne czy przyłącza energetyczne.
  • Przed decyzją o budowie przydomowego kąpieliska należy określić także przebieg i głębokość wód gruntowych.

Wybór idealnego miejsca na basen nie musi być tak prosty. Dlatego też warto posiłkować się wsparciem specjalistów, którzy przeanalizują dostępne możliwości i doradzą, jaka lokalizacja będzie optymalna.

Basen całoroczny zgodny z prawem

W przypadku basenów o powierzchni do 50 m2 nie trzeba starać się o pozwolenie na budowę. Nie ma też konkretnych przepisów o odległości od granicy działki. Jednak wybierając odpowiednią lokalizację dla takiej konstrukcji, warto wziąć pod uwagę też praktyczne aspekty. Dzięki temu basen nie ulegnie zniszczeniu po kilku latach, a zażywanie kąpieli stanie się jeszcze przyjemniejsze. Na końcu nie można zapominać też o prywatności – najlepszy relaks jest z dala od spojrzeń sąsiadów czy przechodniów.

Share