Jak zadbać o swój basen i ile będzie to kosztować

Basen przy domu to niemała inwestycja. Jednak przynosi mnóstwo radości, a także pozwala zachować zdrowie i wysportowaną sylwetkę. Korzyści są zatem całkiem duże. Jedak przed instalacją basenu, należy sobie zdać sprawę, że każdego miesiące trzeba ponosić dodatkowe koszty za utrzymanie wody w dobrym stanie. Jakie prace należy przeprowadzać i z jak dużymi wydatkami się one wiążą? Sprawdź sam.

Koszty utrzymania basenu przydomowego

Chcąc utrzymać wodę w basenie w dobrym stanie, trzeba odpowiednio o nią zadbać. Wiążą się z tym pewne wydatki, które trzeba ponosić każdego miesiąca. Czy są to wysokie kwoty? Warto sprawdzić, jak zadbać o swój przydomowy basen i cieszyć się w każdej wolnej chwili.

Czysta woda to podstawa

Przede wszystkim należy zadbać o czystą wodę. Zapobieganie pojawianiu się zielonych glonów oraz innych szkodliwych zanieczyszczeń. W tym celu do basenu należy dodawać odpowiednią ilość chloru, który zmieni pH wody w taki sposób, by była ona zawsze czysta. Zapobiegnie także rozwijaniu się bakterii i powstawaniu szkodliwych związków.

Chlor nie jest zbyt drogi – za jedno wiaderko o pojemności 5 kg zapłacić trzeba kilkadziesiąt złotych. Jednak w większości przypadków wystarczy to na cały sezon kąpielowy.

Filtrowanie wody

Bardzo ważne jest także filtrowanie wody. W tym celu nie wystarczy założyć filtru basenu, ale także regularnie wymieniać wkładkę w środku. Taką czynność należy wykonać przynajmniej raz na dwa tygodnie. Miesięcznie zatem należy zakupić dwa papierowe filtry po 20 zł za każdy z nich. Jeśli jednak będziesz posiadać duży basen z wydajniejszą pompą piaskową, to filtr powinieneś wymienić dopiero po dwóch lub trzech sezonach. Warto dodać tutaj także koszt działania pompy basenowej. Dla basenu o powierzchni 30 m² przyjmuje się, że pompa zużyje prądu za około 115 zł.

Wymiana wody

Raz w sezonie konieczne jest wymienienie wody w basenie na nową. Nawet przy ogromnych basenach o pojemności 30 m³, koszt takiej wody wyniesie około 300 złotych. W mniejszych basenach będzie to znacznie mniejsza kwota.

Podsumowanie

Aby cały sezon cieszyć się czystą wodą w basenie, wystarczy regularnie dodawać do niej wskazaną ilość chloru. Dodatkowo warto regularnie wyławiać liście i inne duże śmieci z wody, aby nie zalegały w niej zbyt długo.

Bardzo ważne jest też filtrowanie wody. Koszty wymiennych filtrów jest stosunkowo mały i zamknie się w 40 złotych miesięcznie, to dodatkowe zużycie prądu kosztować będzie nieco więcej. Dwa razy na sezon należy też napełnić basen wodą – koszt zależny jest o wielkości basenu.

Share