Jak prawidłowo dobrać pompę do basenu?

Jak prawidłowo dobrać pompę do basenu?

Szybka kąpiel w basenie to doskonały sposób na ochłodzenie w gorące dni. Jest to też świetny
pomysł na aktywne spędzenie wolnego czasu. Z tych powodów warto zadbać, by woda w środku
zawsze była czysta. Jak to zrobić? Najlepiej zacząć od wybrania optymalnej pompy basenowej.
Sprawdź, który typ sprawdzi się w Twoim basenie. Dowiesz się także, jak dobrać najlepszą moc do
swoich potrzeb.

Podział pomp basenowych

Zadaniem pompy jest wymuszanie obiegu wody i oczyszczanie jej ze śmieci i zanieczyszczeń. Cel ten można osiągnąć na kilka różnych sposób. Dlatego też wyróżniamy kilka typów pomp do basenów:

  • Pompa kartuszowa to tanie rozwiązanie przeznaczone głównie do basenów stelażowych. Filtr papierowy wymaga jednak dość częstej wymiany, co wiąże się z dodatkowymi kosztami oraz potrzebą częstego serwisowania urządzenia.
  • Pompa piaskowa do basenu wykorzystuje drobny piasek kwarcowy lub żwir do mechanicznego odfiltrowania wody. Tego typu urządzenia doskonale sprawdzają się w dużych, stałych basenach, o pojemności przekraczającej nawet 10 tysięcy litrów.
  • Pompa ozonowa to najmłodsze z prezentowanych rozwiązań. Przy jej zastosowaniu zanieczyszczenia opadają na dno basenu, skąd mogą być łatwo zebrane odkurzaczem basenowym. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest wytwarzanie chmury ozonowej, unoszącej się nad wodą, i oczyszczającej powietrze z wolnych rodników.

Choć na rynku dostępne są różne urządzenia, w przypadku basenów stałych korzysta się głównie ze sprawdzonych pomp piaskowych o dużej wydajności i efektywności pracy.

Jak oszacować optymalną moc pompy?

Wielkość pompy powinna być dobrana do pojemności basenu. Najważniejszym parametrem jest przepustowość. Warto pamiętać, że w czasie częstego korzystania woda powinna być przefiltrowana nawet 3 lub 4 razy na dzień. Jak łatwo przeliczyć, wydajność pompy wynosi w takim razie 0,25 objętości niecki basenu. Dla przykładu basen o pojemności 24 m3 wymagać będzie urządzenia o przepustowości minimum 6 m3/godz, natomiast niecka o objętości 40 m3 pompy o wydajności 9-12 m3/ godz.

Nie warto oszczędzać na wielkości pompy basenowej. Jeśli ta nie będzie wystarczająco wydajna, woda szybko się zazieleni i będzie wymagała wymiany. 

Zakup, montaż i serwis – u nas zawsze najtaniej!

Najlepszym sposobem na dobranie idealnej pompy do basenu jest zamówienie gotowego projektu z pełnym opisem wyposażenia. Zajmujemy się nie tylko projektowaniem i doradzaniem w tym zakresie, ale również budową basenów stałych oraz ich późniejszym serwisowaniem. Dzięki temu masz pewność, że czekająca na Ciebie woda będzie zawsze czysta i gotowa do kąpieli.

Share