Jak poradzić sobie z zieloną wodą w basenie

Basen ogrodowy to nie tylko ochłoda w gorące dni, ale także doskonały sposób na odpoczynek czy spędzanie wolnego czasu. Dzieci zawsze chętnie wskoczą do wody popływać lub pobawić się piłką. Jednak z czasem woda nabiera brzydkiego, zielonego koloru. Czy w takiej wodzie można się dalej kąpać? Z czego bierze się ten kolor? I jak mu zapobiegać? Sprawdź sam, jak zachować swój basen zawsze gotowy do zabawy i odpoczynku.

Skąd bierze się zielony kolor wody?

Coraz więcej osób w ostatnich latach zamawia u nas usługę wykonania basenu koło domu. Nie wszyscy są jednak przygotowani do dbania o wodę. Bez stosowania odpowiednich czynności pielęgnacyjnych, szybko straci ona swoje walory i kąpiel w niej będzie niemożliwa. Doskonałym przykładem takiego zjawiska jest właśnie zielenienie wody.

Z czego może wynikać zmiana koloru wody w basenie?

  • ze stosowania niewłaściwej chemii do wody. W wielu supermarketach pojawiły się tańsze środki do basenu, jednak ich jakość jest stosunkowo niska,
  • brak stosowania środków do ochrony wody. Nie wszyscy wiedzą, że powinni stosować jakąś chemię do basenów. Niestosowanie żadnych preparatów prowadzi szybko do pojawienia się glonów, zabarwiających wodę na zielono,
  • zabrudzony filtr basenowy. Woda w basenie powinna być cały czas filtrowana. Filtr oczyszcza wodę z różnego rodzaju zabrudzeń, które odkładają się na nim. Po niedługim czasie zebrane nieczystości powodują zapchanie się filtra i zmniejszają jego zdolności. Jeśli nie wyczyścisz filtru basenowego przynajmniej raz w tygodniu, po pewnym czasie przestanie on działać,
  • równie słabe efekty będzie dawał niewłaściwie dopasowany filtr basenowy,
  • duże znaczenie ma ustawienie odpowiedniego cyklu filtracyjnego. Gdy będzie on za krótki, w wodzie mogą pojawić się glony lub inne szkodliwe śmieci. Minimalna długość tego procesu powinna trwać osiem godzin.

Zaniedbanie choć jednego z wyżej wymienionych aspektów prawdopodobnie zakończy się zazielenieniem wody. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie wszystkich zasad dotyczących czyszczenia przydomowego basenu.

Czy można kąpać się w zielonej wodzie?

Zmiana koloru wody wiąże się zawsze z pewnymi zjawiskami biologicznymi i chemicznymi. Jest to swoisty znak ostrzegawczy dla użytkowników, że w basenie mogą znajdować się grzyby, bakterie oraz pasożyty. Nie powinieneś lekceważyć tego sygnału!

Trudno określić, jakie dokładnie patogeny znajdują się w wodzie. Część z nich względnie nie stanowi niebezpieczeństwa, inne jednak mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji. Z tego powodu nie warto ryzykować kąpieli w zielonej wodzie – najpierw powinno się ją oczyścić lub wymienić. W przyszłości natomiast zadbaj o to, by takie zjawisko się nie powtórzyło.

Jak wyczyścić wodę w basenie?

Jeśli zauważyłeś, że woda zmienia kolor na zielony, należy działać jak najszybciej. Zamiast od razu wymieniać wodę na nową, warto spróbować przywrócić ją do użytku. Pierwszym krokiem w tym kierunku będzie dodanie do basenu chloru.

Dlaczego akurat chlor? Zazielenienie może być spowodowane niewłaściwym pH wody. Dodatek chloru powoduje przywrócenie tego wskaźnika do optymalnego poziomu. Po takim zabiegu konieczne jest uruchomienie pompy filtrującej na 48 godzin, aby oczyścił on wodę z nadmiaru chloru. Jego duża ilość jest bowiem szkodliwa dla człowieka.

Jeśli po dwóch dobach kolor wody w basenie przy domu wrócił do normy, można z niej korzystać bez obaw. Jednak w przeciwny przypadku konieczna będzie wymiana całej wody na świeżą.

Jak zapobiegać zazielenieniu się wody?

Lepiej zapobiegać zazielenieniu się wody, niż ją oczyszczać. Zgodnie z tą zasadą warto utrzymywać basen murowany na podwórku w czystości. Zbierać duże zanieczyszczenia sitkiem, a dno od czasu do czasu odkurzyć specjalnym odkurzaczem do basenów. Regularnie dodawaj tabletki z chlorem w zalecanych ilościach, by utrzymać odpowiednie pH wody. Sprawdzaj także filtr basenowy, a gdy jest zabrudzony – oczyść go.

W przypadku stałych basenów przy domu zaleca się ich dokładne czyszczenie dwa razy w roku. Po sezonie letnim, po spuszczeniu wody oraz tuż przed jego napełnieniem.

Zadbana woda w basenie to czysta frajda!

Dbaj o wodę w swoim basenie, aby woda zawsze nadawała się do kąpieli i zabawy. Wystarczy zaledwie kilkanaście minut dziennie. Natomiast gdy już zauważysz, że woda zmienia kolor, nie ryzykuj zdrowia domowników i natychmiast postaraj się przywrócić ją do stanu używalności. Jeśli nie będzie to możliwe, wymień wodę na świeżą. W razie wystąpienia problemów z wodą warto także zawsze zasięgnąć porady specjalisty, aby w przyszłości unikać podobnych sytuacji.

Share