Aquapark czy własny basen przydomowy?

Pływanie ma ogromny, pozytywny wpływ na zdrowie. Regularne korzystanie z basenu zapewni idealną sylwetkę, brak nadwagi oraz mocny kręgosłup. Z tych powodów wiele osób regularnie uczęszcza do aquaparków, basenów publicznych czy pływalni. Jednak dla ludzi aktywnych ciekawą alternatywą jest zbudowanie własnego basenu przy swoim domu. Które rozwiązanie jest w dłuższej perspektywie korzystniejsze pod względem zdrowotnym? Sprawdź sam.

Zadbaj o swoje zdrowie z basenem

Jeśli chcesz poprawić stan swojego zdrowia, warto korzystać z basenów jak najczęściej. Jest to jeden z najlepszych sposobów na poprawę swojej sylwetki oraz poprawę samopoczucia. Przy tym nie wymaga ogromnego wysiłku. Nawet niewielka aktywność w wodzie może przynieść ogromne, pozytywne skutki.

Odchudzanie

Nadwaga to poważny problem naszych czasów. Siedzący tryb życia oraz życie w ciągłym biegu powodują szybkie przybieranie kilogramów, które później niezwykle trudno jest zrzucić. Pomocą może być pływanie. Aktywność taka nie obciąża kręgosłupa, a jednocześnie jest wymagającym treningiem. Choć wykonywany z radością i przyjemnością, pozwala on spalić dużo nadmiarowego tłuszczu.

Odchudzanie się z pomocą krytych pływalni jest jednak trudne. Trzeba najpierw pokazać się w stroju kąpielowym wśród dużej ilości obcych osób. Dla osób czujących potrzebę odchudzania jest to duży stres, nierzadko paraliżujący wszelkie próby rozpoczęcia ćwiczeń na basenie. Rozwiązaniem dla takich osób jest z pewnością basen przydomowy. Ogrodzony od świata zewnętrznego, zapewniający pełną prywatność. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie się przełamać i zacząć ćwiczyć. Pomoże to też w nauce pływania. Na własnym basenie możesz uczyć się powoli i bez presji, natomiast wśród obcych ludzi, każdy błąd i porażka będą powodować poczucie wstydu.

Modelowanie sylwetki

Bardziej zaawansowani użytkownicy basenów doceniają możliwości modelowania całego ciała. W wodzie pracują praktycznie wszystkie mięśnie, co pozwala na optymalne rozłożenie wysiłku i otrzymanie nienagannej sylwetki. Wystarczy jedynie regularnie uczęszczać na pływalnię oraz mieć nadzieję, że nie będzie na niej zbyt tłoczno… Zbyt duża ilość osób korzystających z kąpieliska może utrudnić pływanie, przez co trening będzie znacznie mniej efektywny.

Rozwiązaniem są sportowe baseny przeznaczone dla zawodowych pływaków. Jednak koszt korzystania z nich jest wyższy, a dla wielu amatorów pływania będzie to dodatkowy stres wynikający z różnicy poziomu sportowego. W końcu zawodowcy poświęcają temu całe życie, a Ty chcesz popływać dla przyjemności. Lepszym wyjściem będzie więc zainwestowanie we własny basen przy domu. Ciągły dostęp i możliwość zaprojektowania go w dowolnym kształcie zwiększy intensywność ćwiczeń i polepszy efekty zdrowotne.

Relaks i dobry sen

Korzystanie z basenu ma też kojący wpływ na nerwy, przez co ułatwia zasypianie. Godzina kąpieli wieczorem wystarczy, by szybko zasnąć i spać głęboko przez całą noc. Pod warunkiem, że basen jest tuż przy Twoim domu. Jeśli po wyjściu z basenu musisz pokonać półgodzinną drogę samochodem lub komunikacją miejską na obrzeża miasta, cały spokój szybko się ulotni.

Czysta woda

Utrzymanie czystej wody nie jest łatwe. O ile niewielki basen przy domu można czyścić, korzystając z optymalnych metod, w przypadku basenów komercyjnych liczą się ekonomiczne koszty. Dlatego też wykorzystuje się w nich mnóstwo środków chemicznych, które mogą wywoływać alergię. Duża ilość osób korzystających z basenu też ma ogromny wpływ na czystość wody. Nie mówiąc o historiach z sikaniem do basenu, każda osoba w basenie wykonuje pewien wysiłek i się poci. Pot ten następnie pozostaje w wodzie i gromadzi się przez cały dzień, aż do wymiany wody na świeżą.

O wiele łatwiej utrzymać czystą wodę w przydomowym basenie. Zadbaj o metody, które nie wywołają żadnych alergii, szczególnie unikaj dużej ilości chloru. Twoja skóra na pewno odczuje to na plus.

Samo przebywanie w wodzie, a wpływ na zdrowie

Nie trzeba wykonywać intensywnych ćwiczeń, aby odczuć na sobie wpływ basenu. Samo kąpanie się może pozytywnie wpłynąć na wagę oraz kondycję. Jednak mniej angażujące aktywności warto wykonywać dłużej. O ile na pływalni obowiązuje Cię karnet na określone godziny korzystania, to w przydomowym basenie możesz spędzać każdą wolną chwilę dnia. Dzięki temu efekty będą widoczne dużo szybciej.

Inne korzyści posiadania własnego basenu

Za posiadaniem własnego basenu przydomowego przemawiają też inne argumenty:

  • jest to doskonałe miejsce do zabawy dla Twoich dzieci,
  • dzięki systemom ogrzewania wody możesz zawsze cieszyć się ciepłą i przyjemną wodą,
  • kilkuminutowa kąpiel w basenie to doskonały sposób ochłodzenia w upalne dni,
  • obecność basenu przy domu zwiększa wilgotność powietrza, co pozytywnie wpływa na cerę,
  • posiadanie własnego basenu to oznaka luksusu i wyjątkowości.

Warto zastanowić się, czy budowa niewielkiego basenu nie będzie najlepszym wyjściem dla zadbania o swoje zdrowie i komfort życia.

Koszt budowy basenu przy domu

Rodzi się pytanie, jak dużo może kosztować budowa takiego basenu. I ile dni trwać. Okazuje się jednak, że koszt takiej inwestycji zamyka się w kilkudziesięciu tysiącach złotych. A cała instalacja trwa zaledwie jeden dzień. Dzieje się tak za sprawą basenów poliestrowych, czyli plastikowych formach, które wystarczy zakopać w ziemi. Są one wytrzymałe i łatwe w sprzątaniu. Jednocześnie umożliwiają stworzenie basenu o dowolnym kształcie.

Choć suma może wydawać się duża, warto zastanowić się nad kosztami użytkowania zwykłego basenu. Godzina pływania to koszt około 20 zł. Jeśli budowa basenu kosztuje 40 tysięcy złotych, będzie to równowartość wykupienia 2 000 godzin na basenie. Zakładając, że przez cały rok będziesz spędzać średnio godzinę dziennie w basenie, zwrot inwestycji nastąpi w ciągu pięciu i pół roku. Jeśli razem z Tobą korzystać z basenu będą też inni członkowie rodziny, basen zwróci się jeszcze szybciej. Oczywiście, konserwacja basenu, nalewanie wody i jej czyszczenie to dodatkowe koszty, ale w przypadku pływalni doliczyć należy także koszt dojazdu oraz czas, jaki musisz tracić na dotarcie do aquaparku.

Jeśli wiec zamierzasz sumiennie korzystać z basenu, jego budowa przy domu może okazać się najtańszym wyjściem w perspektywie kilku lat.

Share